Mumie 61072

30. srpna 2006 v 18:33 | Martina |  ...z časopisů
Kráska přišla?
"Když vybourali zeď a moje baterka osvítila pohřební komoru, uvědomila jsem si, že se ta žena dívá přímo na mě," popisuje britská egyptoložka Joanne Fletcherová setkání s mumií číslo 61072, jež (možná) byla krásnou Nefertiti. "Chvíli trvalo. než jsem si na její pohled zvykla. Co všechno by mi asi dokázala říct?"

Doktorka J. Fletcherová se specializuje na výzkum mumií, pod rukama a mikroskopem už měla ostatky z Egypta Jemenu, Jižní Ameriky i dalších oblastí. Bájná Nefertiti (v překladu "Kráska přišla") pro ni znamená životní vášeň. 13 let pátrala po její mumii. Na horkou stopu se J. Fletcherová dostala až při zkoumání egyptského Katalogu královských mumií. Zaujala ji v něm zmínka o třech neurčených mumiích, jež v roce 1898 objevil francouzský archeolog Victor Loret a od té doby odpočívaly za zapečetěnou zdí vedlejší komory hrobky faraona Amenhotepa II. v luxorském Údolí králů. Za podpory televizní stanice Discovery Channel se egyptoložka ihned pustila do práce.
Paruka dělá královnu?
"Zjistila jsem, že u jedné z mumií byl nalezen zbytek paruky," vypráví. "V Egyptském muzeu v Káhiře jsem ji prostudovala a došla k závěru, že se jedná o takzvanou Núbijskou paruku. Právě takové nosily ženy z královské rodiny v době, kdy žila Nefertiti." Danému období a královskému stavu odpovídaly i způsob a kvalita nabalzamování všech tří mumií. Jedna patřila mladému hochovi (12 až 14 let), druhá měla dlouhé vlasy (zřejmě královna Teje, matka faraona Achnatona, 35 až 45 let). Třetí mumie - s pořadovým číslem 61072 - měla hlavu oholenou. To byl poznávací znak osob z nejvyšších kruhů. "Také další fakta nasvědčují tomu, že právě tohle je Nefertiti," vysvětluje J. Fletcherová. "Do kůže čela mumie je ještě i dnes, po 33 staletích, vtisknutý obrys královské čelenky. Levé ucho je dvakrát propíchnuto, jak to mívaly královny, v rozbité hrudi jsme našli zbytky šperků, jaké nosili panovníci. Pomocí přenosného rentgenu jsme zjistili, že šlo o ženu ve věku 19 až 30 let, což by opět zhruba odpovídalo. Vedle mumie jsme našli ukroucenou pravou ruku, jejíž dlaň jakoby dosud svírala panovnické žezlo. Pravici diagonálně položenou na hrudi mohly mít jen mumie královen; králové měli takto překříženy obě ruce, obyčejní smrtelníci je museli mít položeny vedle těla."
Rána sekyrou zabila podruhé
Že jde opravdu o Nefertiti, to nepřímo naznačuje i obličej mumie rozbitý úderem sekyry nebo meče. Poškození hrudního koše mohla vzniknout, když mumii obírali vylupovači hrobů. Ti však tváře nepoškozovali - nebylo proč. U Nefertiti ovšem důvod byl. Ona a její manžel faraon Achnaton v Egyptě zavedli kult boha slunce Atona. Když zemřeli, k moci se vrátili kněží mnoha starých kultů. Jednou z jejich prvních starostí bylo zničit vše, co připomínalo vládce uctívající slunce. Byli důslední: stejným způsobem rozbili jak sochy a reliéfy s "provinilým" párem, tak i obličej mumie slavné královny (nevíme, kde skončila mumie jejího manžela). Nešlo přitom jen o zneuctění mrtvoly; zohavení tváře a odstranění nápisů z mumie byl mnohem horší trest. Jedinec bez obličeje a jména nemohl "žít" v záhrobí, protože vlastně neexistoval! To byl pro staré Egypťany osud horší než smrt.
Byli bohové, skončili na hlíně
Nefertiti, její choť a celá rodina byli zřejmě původně pohřbeni v obrovské hrobce poblíž Amarny, nového hlavního města, které Achnaton (sluha či pomocník Slunce) postavil daleko od vzpurných Théb. Proč tedy byly tři mumie nalezeny v "kamrlíku" hrobky úplně jiného faraona? Zřejmě je sem přenesli kněží, kteří k Amenhotepovi II. uklízeli poškozené a okradené mumie. V místnosti vedle údajné Nefertiti se totiž našlo 9 jiných mumií faraonů a jejich manželek. Ty však byly po řádění lupičů opraveny, znovu označeny a s úctou uloženy do rakví. Trojici našich mumií ale kněží jen tak ledabyle pohodili na podlahu! Nejspíš se ostýchali úplně je zničit, chtěli za sebe nechat působit přírodu a zapomnění. Málem jim to vyšlo. Ani slavný Howard Carter (objevitel Tutanchamonovy hrobky) nešťastné trojici nevěnoval žádnou pozornost. Nakonec byly mumie nedlouho po objevení znovu zazděny. Hlavně proto, aby je neukradli turisté.
Ošklivá Nefertiti si vzala homosexuála?
Starý Egypt zanechal dva ideály ženské krásy: Kleopatru a Nefertiti (přestože z té známe jen hlavu). Zatímco o první víme hodně, o druhé mimořádně málo. Odkud se vzala? Poslali ji darem z Asie, byla "dědictvím" po otci faraona, propuštěná otrokyně, či dcera dvořana? Po smrti manžela prý pod neznámým jménem tři roky vládla sama. Nebo to byla některá z jejích šesti dcer (s nimiž tak často zastupovala faraona třeba při rituálních popravách)? Či to vůbec není pravda? Neví se ani, jak bájná krasavice zemřela, ani zda to byla matka či tchyně Tutanchamona. Od chvíle, kdy německý archeolog Ludwig Borchardt v Amarně v roce 1912 nalezl a vzápětí ukradl bystu Nefertiti, je svět uchvácen její krásou. Zpodobňuje však plastika skutečně královnu, nebo je to jen ideální vyobrazení vládkyně, jak bylo v té době zvykem? (Mimochodem, vyšetření rentgenem ukázalo, že mumie 61072 zaživa trpěla pokročilou skoliózou páteře.) Pět let před smrtí Achnatona královna jakoby zmizela a na její místo nastoupil jakýsi záhadný Smenchkare. Dřív se mělo zato, že u Achnatona (manžela nejkrásnější ženy světa!) převládly homosexuální sklony a toto byl jeho milenec.
Nefertiti prý pak začala lovit "náhodné známosti" a jeden z nich, sochař Thutmose, vytvořil její slavnou bystu. Protože se ale milenci pohádali, měl podle romantické historky nechat dílko nedokončené; levé oko Nefertiti chybí. Novější výklad ale tvrdí, že Achnaton učinil ze své schopné manželky spoluvládkyni a ona přijala nové jméno Smenchkare. Proč si neponechala vlastní? Některý bůh možná ví...
Bublina na objednávku?
S myšlenkou, že mumie č. 61072 může být Nefertiti, přišel jako první už její objevitel, egyptolog Victor Loret. Po něm ji později opakovali mnozí vědci; žádný však nedokázal romantickou představu podpořit dostatkem důkazů. Podle řady autorit - např. generálního tajemníka egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahího Hawásse - se to nepodařilo ani Joanne Fletcherové. Zahí Hawáss se dokonce velmi rozhořčil, protože rentgenové výzkumy mumie prý ukázaly, že patřila asi 16-leté dívce, Nefertiti však muselo být přes 30 let! Proč tedy J. Fletcherová dělá tolik hluku kolem staré známé věci? Odpověď je snadná: v Egyptě pracuje přes 300 archeologických týmů a každý potřebuje na sebe upozornit, aby získal peníze. Veřejnost na celém světě po objevech z Egypta přímo žízní a Nefertiti je tolik sexy! Proč tedy lidem neudělat radost senzační bublinou? I vědci už vědí, že důležitější než sama práce je její mediální prezentace. I Joanne Fletcherová připouští, že nemá stoprocentní jistotu: "Mumie si nesedne a neřekne vám, kým byla zaživa..." Což může někdy být i štěstí...
  • zdroj: časopis Květy (jakési číslo z roku 2006)
 


Aktuální články

Reklama