Chrám v Karnaku ukrýval sochu faraona Neferhotepa

27. srpna 2006 v 19:39 | Martina |  ...faraoni
Týmu francouzských archeologů se podařilo nalézt sochu faraona Neferhotepa I. Byl panovník 13. dynastie v 18. a 17. století př. n. l. (tedy za Druhého přechodného období). Historikové toho o této dynastii příliš mnoho nevědí a tak doufají, že jim kamenný artefakt prozradí nové informace ze života jejích členů.
Vápencová socha, která měří 1,8 metru, se skrývala pod nánosem písku v chrámovém komplexu v Karnaku téměř 3600 let. Generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss prozradil, že socha byla objevena před několika týdny a je velmi zachovalá. Zatím se ji ovšem nepodařilo zcela vyprostit ze země. Práci komplikují pozůstatky starověké brány, kterou archeologové nechtějí poškodit.
Hawáss navíc uvedl, že socha stojí ve vodě a může být proto vykopána až v zimě, kdy voda ustoupí. "Nejspíš sochu necháme, kde je, a uděláme u ní malé muzeum. Pokud bychom artefakt vyprošťovali, mohli bychom poničit chrám" vysvětlil Hawáss.
Neferhotep I., jehož jméno znamená "krásný a dobrý" byl synem chrámového kněze z Abydu. Podobu faraona vědci dosud znali z jediné sochy. Ta byla odkryta v roce 1904 a vystavuje ji Egyptské muzeum v Káhiře.
 


Aktuální články

Reklama