HOR se mstí za Usirovu smrt

5. září 2006 v 16:46 | Martina |  Bohové
Bůh se sokolí hlavou Hor, syn Esety a Usira, byl pánem pozemského království. Matka ho vychovávala v bažinách delty. Statečně dobyl zpět svůj trůn a zkrotil zrádce Sutecha, který mu zavraždil otce. Tak dokonal svou pomstu.

Hor Sutecha vykleštil!
Mladého Hora tajně vychovávala matka v rákosových mokřinách delty Nilu na ostrůvku zvaném "Papyrová houština dolnoegyptského krále" poblíž Bútó (dnešní Tell el-Faraín). Zde bylo dítě chráněno před zlobou svého strýce, pomstychtivého a krutého Sutecha. Když Hor dospěl, rozhodl se pomstít otcovu smrt a vyzval Sutecha na souboj, který se odehrával v poušti Ker-Aha na východ od dnešní Káhiry. Sutech v něm vyrval Horovi oko. Ten si to však nenechal líbit a Sutecha vykleštil, aby zrada a zlo bylo neplodné. Hor své oko získal zpět a daroval jej Usirovi, kterému se díky tomu vrátil zrak.
Po osmdesáti letech střetů nakonec shromáždění bohů v procesu rozhodlo v Horův prospěch. Bůh moudrosti Thovt oddělit oba protivníky a ovázal jim zranění. Poražený Sutech uznal Hora jako nového panovníka. Hor si nasadil korunu atef a konečně nastoupil na trůn svého děda a otce. Jako bůh lidí vládl Zemi, zatímco Usir se stal panovníkem podzemního království onoho světa.
Královský bůh
Hor, jehož jméno znamená "Vzdálený", byl starými Egypťany uctíván již od pradávna. Nejprve byl hlavním nebeským bohem, "Horem, který vládne oběma očima", přičemž za jeho oči byly pokládány Slunce a Měsíc. Za vlády 4. a 5. dynastie se po celém Egyptě rozšířil Usirův kult a Hor se stal součástí usirovského cyklu. Byl považován za hlavního královského boha, který se vtělil do faraona. V titulatuře panovníků starověkého Egypta stálo vždy na prvním místě Horovo jméno, kterým se ztotožňoval s bohem. Zesnulý faraon byl spojován s Usirem a jeho nástupce s Horem. Panovníci tímto udržováním mýtu o synu, který převezme vládu od otce, prokazovali svůj božský původ. Vládci starého Egypta (např. Rachef, jehož socha je dnes vystavena v Egyptském muzeu v Káhiře) se nechávali zobrazovat s Horem, který v podobě sokola sedí na opěradle trůnu a svými křídli chrání zezadu jejich hlavy.
Horovo oko
V souboji se Sutechem přišel Hor o oko. Pak jej ale našel a daroval ho otci. Usir, vzkříšený svou sestrou a manželkou Esetou, tak díky svému synovi znovu nabyl zrak. Horovo oko, symbolizující synovskou oddanost, bylo velmi rozšířeným amuletem. Hor otci Usirovi prokázal lásku, oddanost a velkou synovskou úctu, což byla ve starém Egyptě jedna z nejvýše ceněných ctností. Tímto skutkem prokázal, že řádně slouží svému otci - nejenže dbal na úrodnost jeho půdy, ale bojoval i proti jeho nepřátelům. Obětní dar posvátného oka vedžat byl významnou součástí egyptského pohřebního kultu. Symbolizoval tělesné zdraví, plodnost a jasnozřivost. Oko bylo zobrazeno na sarkofázích a v hrobkách, a tak umožňovalo zesnulému dál sledovat dění na Zemi a chránilo jej před zlými duchy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama