Krokodýl, posvátná příšera

14. září 2006 v 21:23 | Martina |  ...posvátná zvířata...
Na březích Nilu se v hustých papyrových křoviscích hemžili krokodýli, obávaní predátoři, které Egypťané uctívali, ač z nich zároveň měli pořádný strach. Krokodýl byl spojován s bohem Sobekem, a podobně jako v jiných nebezpečných zvířatech se i v něm snoubily síly dobra a zla. Aby se lidé chránili před jeho žravostí a zlobou, uctívali jeho kult po celé zemi.

Postrach, jehož přízeň se lidé snažili získat
Přestože se toto děsivé zvíře téměř výhradně rybami, jeho tlama s ostrými zuby dokázala polapit veškerou kořist v dosahu. Obětí žravých ještěrů se stalo mnoho neopatrných lovců, pastevců nebo pradlen. Egypťané se snažili "pána vod" usmířit magickými říkadly a kultovními rituály. Mágové vynakládali veškerý svůj um na zkrocení krokodýlí agresivity a snažili se lidi i dobytek před jeho neblahou mocí ochránit zaříkáním. Krokodýl se často objevoval na léčitelských stélách spolu se Sutechem, svým spojencem zlých sil. Na stěnách chrámů zejména z Pozdní doby můžeme nalézt řadu výjevů, na nichž faraon nebezpečné zvíře rituálně zabíjí harpunou. Mezi chrámy, kde byli krokodýlové v Pozdní době z rituálních důvodů pronásledováni, patří především Dendera a Edfú.
Zničení ještěra symbolizovalo neutuchající boj bohů a lidí s vyslanci chaosu, který ohrožoval rovnováhu světa. Toto dvojznačné zvíře však bylo považováno i za blahodárného posla. Jako takový byl spojován s Usirem, obrazem obnovy Nilu a nilských záplav, které předznamenávaly znovuvzkříšení celé přírody a hojnost úrody. Krokodýl v lidech vzbuzoval bázeň, která někdy přerůstala v uctívání. Tak tomu bylo ve městech Kóm Ombo v Horním Egyptě, v Gabalénu a v Medínit Fajjúmu, kde začal být krokodýlí bůh uctíván již v dobách legendárního Meniho, zakladatele 1. dynastie. V Edfú a na Elefantíné byl naopak nenáviděn. V okolí těchto chrámů v Pozdní době vznikala obrovská pohřebiště, kam byly ukládány mumie krokodýlů. V chrámech byl ztotožněn především s bohem Sobekem, i když mnoho dalších bohů používalo krokodýla jako vyjádření určitého aspektu své podoby, např. Chnum, Re, popř. Hor. Obyvatelé těchto míst nevynechali jedinou příležitost k jeho likvidaci. V Dendeře bylo pro římské výletníky přichystáno představení, během nějž se "gladiátor" ponořil do vod Nilu, aby bojoval s krokodýlem. Podle řeckého zeměpisce Strabóna měly tyto hry takový úspěch, že někteří přeborníci byli zváni do Říma, aby zde předváděli své neuvěřitelné schopnosti.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama