Stěhování sochy Ramesse II.

7. září 2006 v 12:21 | Martina |  ...faraoni
Faraon Ramesse II. se stěhoval (tedy přesněji jen jeho 11 m vysoká a 3200 let stará socha). Ta dosud stála na rušném náměstí v centru Káhiry. Ničilo jí však znečištěné ovzduší, v okolí navíc vyrostly mosty, stanice metra, mešita a další budovy. Sochu významného egyptského panovníka, který vládl 67 let a zemřel roku 1225 př. n. l., si tak nebylo možné ani pořádně prohlédnout.

O tom, že je nutné 125-tunovou sochu přestěhovat, se mluvilo celé desetiletí. Zjišťovalo se, jak vůbec obří kolos převézt a kam ho umístit. Volba nakonec padla na místo nedaleko Egyptského muzea. Socha je tak nyní vzdálena jen dva kilometry od slavných pyramid v Gize.
"Kdyby Ramesse mohl mluvit, určitě by nám za to poděkoval," citovala agentura AP šéfa egyptských památek Zahího Hawásse. "Byl by nešťastný, kdyby věděl, že stojí v takovém nepořádku a na místě, kde ho ani není vidět," dodal.
Ještě zbývalo to nejdůležitější - vyřešit, jak tam obří kolos dostat. Technici na plošinu nákladního vozu umístili jakousi ocelovou klec, do níž sochu postavili. Aby se ujistili, že vše dokonale klapne, celý manévr si raději už před měsícem nanečisto vyzkoušeli. Den D nastal 25. srpna. Socha urazila na korbě vozu 35-kilometrovou trasu podél Nilu. Hned za ní jel dlouhý konvoj aut, mezi nimi bylo i 1500 vojáků. Celá akce trvala deset hodin a stála téměř milion eur.
Všude kolem se tísnily stovky tisíc Egypťanů. Televizní stanice ukázaly záběry lidí, kteří se tlačili na chodnících, lezli na lampy pouličního osvětlení, na střechy aut a skandovali: "Ramses! Ramses!" Převoz provázel pískot, bědování žen a hlasitý potlesk, lidé si do oken vyvěsili egyptské vlajky. Ramessovu sochu nyní čeká renovace, poté ji opět přestěhují do nového muzea, které se teprve bude stavět. Jeho brány se otevřou nejdříve za pět let.
Socha původně stála v někdejším sídle egyptských panovníků v Memfisu, kde ji v roce 1882 nalezli archeologové. V roce 1954 však byla převezena do Káhiry. Rozhodl o tom egyptský prezident Gamál Násir, aby tím posílil povědomí o egyptské státnosti. Sochu tehdy rozřezali na osm částí, ale k transportu nebyl přivolán žádný archeolog.
...omlouvám se za špatnou kvalitu obrázků...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama