Zádušní chrám; zádušní kult

7. září 2006 v 12:13 | Martina |  ...slovníček...
  • ZÁDUŠNÍ CHRÁM
1. Chrámové stavby stojící většinou na úpatí východní stěny pyramid panovníků Staré a Střední říše, probíhaly zde náboženské obřady obnovující síly panovníka (např. svátek sed), ale i každodenní zádušní kult panovníka, pro jejich zabezpečení byly přidělovány rozsáhlé domény, které zajišťovaly dodávku obětin, zádušní chrámy měly složitou strukturu s otevřenými dvory, sklady, místnostmi pro sochy a obětními síněmi; byly součástí pyramidových komplexů.
2. Chrámové komplexy stavené v průběhu Nové říše v Západních Thébách; byly kultovní součástí skalních hrobek panovníků v Údolí králů, v eg. se nazývaly se nazývaly domy milionů let.
  • ZÁDUŠNÍ KULT
Soubor obřadů zajištujících posmrtnou existenci zesnulého; základem byla mumifikace těla zesnulého, uvedení jeho životopisných údajů v hrobce, přiložení pohřební výbavy a milodarů a pravidelná dodávka obětin. Jejich přísun zajištovaly zádušní nadace a domény. Kult měl formálně provádět nejstarší syn zesnulého, často ale k tomuto účelu byli najímáni zvláštní kněží. Hlavním místem provádění zádušního kultu byla hrobka, resp. v případě panovníků zádušní chrám.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama