Královna Hatšepsut je na světě!

7. září 2006 v 11:41 | Martina |  ...faraoni
Slavná královna starověkého Egypta konečně vydala své tajemství! Identifikaci jejího těla, která se podařila egyptským archeologům, přirovnávají odborníci svým významem k objevení Tutanchamonovy hrobky!
Královna Hatšepsut (1504-1482 př. n. l.) byla prvorozenou dcerou Thutmose I. a královny Ahmose a už od dětství se zajímala o královské záležitosti. Tento zájem se ještě zvýšil po svatbě s nevlastním bratrem Thutmosem II. Po jeho smrti převzala poručnictví nad nevlastním synem a současně synovcem - malým Thutmosem III. a vláda se jí tak zalíbila, že odmítla Thutmose III. na trůn pustit. Prohlásila se za faraona a na veřejnosti vystupovala v mužském oblečení a s umělým vousem. Odvržený Thutmose III. se pak po její smrti pomstil tím, že systematicky nechal ničit její sochy a jméno Hatšepsut vymazal z análů.
Právě proto bylo těžké najít Hatšepsutinu mumii, ze strachu před faraonovou pomstou ji totiž její poddaní ukryli do nevýznamného hrobu její kojné! Tato hrobka byla objevena už v roce 1903, ale až nyní archeologové pomocí analýzy zubů a částí těla dokázali, že mumie v sarkofágu pro obyčejnou kojnou byla slavná královna!
Druhé tělo v hrobce, o němž se kvůli charakteristické poloze pravé ruky, která v Egyptě označovala královský původ, dlouho spekulovalo jako o možné mumii královny, naopak patří kojné.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama