Vlivná královna Teje

24. října 2006 v 10:37 | ©masch
Teje stála po boku Amenhotepa III. plných 37 let. Určujícím způsobem ovlivňovala směřování dynastie. Teje pocházela z Achmímu, významného města ve Středním Egyptě. Neměla královský původ, byla dcerou význačného hodnostáře. Jejím otcem byl Juja, velekněz kultu boha Mina, správce koní a správce jízdy Jeho Veličenstva, matkou Teje byla paní Cuja, představená harému. Jujeho nezvyklé jméno podnítilo domněnku, že byl cizinec, ta však nebyla potvrzena. O totožnosti Tejiných rodičů víme díky nálezu jejich nevyloupené hrobky v Údolí králů v roce 1905. bratrem Teje byl pravděpodobně Aje, který později nastoupil na egyptský trůn po předčasné smrti mladého Tutanchamona.
Nevíme, jak se Amenhotep III. a Teje setkali. Nicméně královna se účastnila všech oficiálních událostí, na nichž se faraon objevil. Při oslavě prvního jubilea vlády svého manžela byla dokonce sloužící kněžkou. Teje porodila svému muži čtyři dcery a dva syny. Nejstarší syn, korunní princ Thutmose, však zemřel předčasně a jeho nástupcem se stal princ Amenhotep, budoucí Amenhotep IV.-Achnaton.
Teje se pravidelně objevovala po boku svého muže na reliéfech v hrobkách a chrámech, na sochách, stélách a dalších drobných předmětech. Tejino výjimečné postavení bylo průraz přidáním kravských rohů a slunečního disku, symbolů bohyně Hathor, k jejímu diadému. Královna byla představována jako králův ženský protějšek a partner. Vytvořila tak model pro silné, charismatické a vlivné královny, jako byla Nefertiti a Nefertari.
 


Aktuální články

Reklama