"Ta, pro kterou slunce září" po faraonově boku

24. října 2006 v 10:38 | Martina |  Ramesse II.
Její jméno znamená "Ta, pro kterou slunce září". Nefertari, "milovaná manželka", vytvořila se svým manželem Ramessem II., slavným vítězem bitvy u Kadeše, jeden z nejromantičtějších párů celé egyptské historie. Dvacet let byli symbolem říše, která tehdy stála na vrcholu svého vývoje.

Příběh jejich lásky přetrval staletí. Ramesse II. a Nefertari byli opravdu zamilovaným královským párem, jedním z nejkrásnějších v egyptských dějinách. Ramesse byl již odmalička obklopen milujícími ženami; když mu bylo deset let, otec Sethi I. mu ustanovil harém, tedy ženskou část královské rodiny, která se o prince starala. Během své vlády měl Ramesse II. několik hlavních, tzv. velkých královských manželek. Tímto titulem se možná honosilo až pět Ramessových žen. Královská polygamie rozhodně nebyla výrazem nějakého zpustlého života, šlo spíše o další doklad faraonova božského původu.
Vyznání vytesaná do kamene!
Žádná z Ramessových manželek však nemohla soupeřit s Nefertari. Žena, s níž se faraon oženil na samém počátku své vlády, byla bezpochyby inteligentní. Svého muže doprovázela již do Théb na pohřeb svého otce Sethiho I. v Údolí králů. Faraon neodolal jejím výrazným rysům, vystouplým lícním kostem a mandlovým očím, podle kterých se dalo usuzovat, že Nefertari byla cizího původu. Jaké však byly Nefertariny skutečné kořeny, není dodnes jasné. Královna možná pocházela z nekrálovské rodiny z Núbie. Jiná teorie ji spojuje s prostředím rodin bohatých thébských hodnostářů. Tomu nasvědčují i některé z jejích titulů.
Velký Ramesse II. Nefertari bezmezně miloval. Účastnila se všech významných událostí jeho vlády a až do své smrti zůstala jeho první manželkou. Měla prakticky stejně silné postavení jako sám faraon. Reliéfy vytesané v 3. roce Ramessovy vlády do nového pylonu chrámu v Luxoru a žulové sochy na jeho prvním nádvoří jsou vroucím vyznáním lásky a úcty královně Nefertari. Ramesse II. obdivoval krásu své manželky, a proto nechával zhotovovat další a další díla s jejím vyobrazením.
I když se nám to dnes může zdát překvapivé, již v prvních letech své vlády pravděpodobně zahájil stavbu nádherné Nefertariny hrobky v Údolí královen, která je plná královniných zobrazení. Nefertari zemřela ve 24. roce Ramessovy vlády ve chvíli, kdy se začínalo s výzdobou tzv. Malého chrámu v Abú Simbelu, který jí manžel zasvětil. Šlo o jeho poslední a nejhmatatelnější poctu krásné Nefertari.
Podílela se na faraonské moci
Některé její tituly ("Paní Obou zemí", "Paní veškeré půdy", "Milovaná bohy"), obvyklé vyhrazené faraonovi, dokazují, že královna hrála významnou politickou úlohu. Nefertari ta patří mezi silné, charismatické a vlivné královny, které se podílely na řízení egyptského státu společně se svými manžely. Kromě ní byly takovou význačnou osobností Ahmose-Nefertari, Teje a Nefertiti. Ramesse II. své choti udělil privilegia, která jinak měli jen králové. Pozoruhodná panovnice a milovaná manželka se účastnila všech oficiálních obřadů. Pokud se faraon ukazoval na veřejnosti, jela vždy za ním na voze, jenž se svou krásou a zdobností vyrovnal vozu Ramessovu.
Nevíme, zda se podílela i na politických rozhodnutích. Bezpochyby byla svému manželovi cennou rádkyní. Podpořila jej i v náročných vyjednáváních s chetitským králem, která vyústila v podpis vůbec první mezinárodní smlouvy v dějinách. Po podpisu úmluvy udržovala Nefertari přátelskou korespondenci s chetitskou královnou Puduchepou.
Po její smrti se první dámou království stala Esetnofret. Často se objevovala v doprovodu královy sestry Chenetmire. Žádná z nich se však nemohla temperamentem ani krásou rovnat Nefertari. Snad aby na zbožňovanou královnu nikdy nezapomněl, oženil se Ramesse II. s Meritamon ("Milovanou Amonem"), jednou z dcer, které mu královna dala.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama