Sakkara, město mrtvých

2. října 2006 v 21:41 | Martina |  ...pohřebiště
Sakkara, pohřebiště města Memfidy, je nejstarším a nejrozsáhlejším pohřebištěm. Této archeologicky bohaté lokalitě dominuje Stupňovitá Džoserova pyramida, která byla vůbec první egyptskou pyramidou.

Na západním břehu Nilu, 30 km od Káhiry, na okraji Libyjské pouště, se rozkládá nejrozsáhlejší a nejstarší egyptské pohřebiště. Sakkara byla jedním z pohřebišť Memfidy, bývalého hlavního města, které se nacházelo asi 5 km směrem na východ.
Memfis byla dlouho nejvýznamnějším městem Egypta a dodnes se z ní zachovalo několik pozůstatků uprostřed palmového háje. Již od pradávných dob budovali staří Egypťané pohřebiště, nazývaná "města věčnosti", na západ od měst a vesnic, směrem k "Zemi mrtvých", "tam kde mizí Slunce". Místa posledního odpočinku se nacházela na okraji pouště v takové výšce, aby je nemohly případně zaplavit rozvodněné vody Nilu.
Nejstarší monumentální architektura
Sakkara je sice známá téměř výhradně díky svým památkám ze Staré říše, ale nalezneme v ní i pozůstatky z hlavních epoch faraonské historie, jelikož byla využívána až do nejpozdnějších období. Areál měří 7 až 8 km na délku a 800 až 1800 metrů na šířku. V Sakkaře bylo objeveno velké množství památek a vzácných předmětů - např. první známý papyrus. Kromě pyramid faraonů se na nekropoli nacházejí i mastaby - hrobky šlechty a vysokých úředníků obložené kamenem, jež jsou pravidelně uspořádány a prostory mezi nimi tvoří ulice, které se protínají v pravých úhlech.
Klenotem Sakkary je Stupňovitá Džoserova pyramida. Džoser byl prvním králem 3. dynastie. Tato nejstarší pyramida se tyčí uprostřed monumentálního pohřebního komplexu, který se rozkládá na 15 hektarech a zahrnuje chrám, dvůr a kaple na oslavu svátku sed, faraonova jubilea. Soustava budov je nejstarším dokladem (nejen v Egyptě, ale na celém světě) monumentální architektury. Je dílem výjimečného muže - Imhotepa. prvního architekta, kterého známe jménem. Mimo to byl i královým ministrem, veleknězem Reova kultu a uznávaným lékařem.
Džoserova hrobka, první pyramida postavená kolem roku 2700 př. n. l., je tvořena šesti stupni o celkové výšce 60 metrů, které spočívají na obdélníkové základně o rozměrech 107 x 123,5 metru. Vrchol pyramidy je zakončen plochou střechou, která má rovněž obdélníkový tvar.
Dál od lidí spočívají ostatky posvátných býků Apidů, skryté v podzemním pohřebišti Serapeum nedaleko Apidova chrámu. Jiné zvířecí pohřebiště, tentokrát ibisů. skrývá v rozsáhlých katakombách stovky mumifikovaných ptáků.
Auguste Mariette nalezl 141 sfing
V roce 1850 odjel Auguste Mariette do Egypta s oficiálním úkolem projednat nákup koptských a syrských rukopisů. Jednání se protahovala, a tak se vědec vydal do Sakkary, kde se pustil do hledání Serapea, o němž se zmiňoval řecký zeměpisec Strabón. Jeho úsilí přineslo své ovoce. Mariette osvobodil z písku 141 sfing a dalších soch, mezi nimi i slavného Sedícího písaře, který je dnes součástí sbírek muzea v Louvru. Ještě než nalezl vytoužené Serapeum, objevil půlkruhovou lavici, na níž stálo jedenáct soch nejslavnějších řeckých filosofů a spisovatelů - např. Platóna, Hérakleita, Pythagora či Pindara.

Jean-Phillipe Lauer, dobrá duše Sakkary
Čtyřiadvacetiletý pařížský architekt Jean-Phillipe Lauer přijel do Sakkary 2. prosince 1926, v dobách, kdy se ještě cestovalo na oslu. Jeho úkolem bylo pomáhat anglickému archeologovi Cecilu Firthovi při rozluštění tajemství Džoserova pohřebního komplexu, který byl objeven dva roky před tím. Od té chvíle se Jean-Phillipe Lauer nezastavil. Jeho život se nadále odehrával v pravidelném rytmu - vždy trávil osm měsíců v Egyptě a čtyři měsíce ve Francii. Za více než sedmdesát let odvedl na vykopávkách a restaurování nevídané množství práce. Každý nalezený kus kamene označoval, a pak z nich budoval stavby stejnou metodou, jakou používali staří Egypťané. Takto oživil Imhotepovo dílo a veškerý svůj talent a energii vložil do služeb naleziště a "své" pyramidy, kterou proto někteří dokonce nazývají "Lauerovou pyramidou"!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama