Unikátní objev dvojjazyčné desky

10. října 2006 v 21:19 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Tým německých archeologů působící v Egyptě našel při vykopávkách v deltě Nilu kamennou desku s nápisy současně v hieroglyfickém písmu a ve staré řečtině. Oznámili to němečtí vědci z Postupimské univerzity u Berlína. Podle nich jde o podobný nález jako z roku 1799, který pomohl rozluštit do té doby nesrozumitelné egyptské hieroglyfy, obrázkové písmo.

Podle šéfa německých egyptologů podobná deska nebyla nalezena už 120 let
Deska popisuje zásluhy faraona Ptolemaia III., za jehož vlády, v letech 246 až 221 před naším letopočtem, dosáhl Egypt pod řeckou dynastií největšího rozmachu a územního rozsahu. "Nález může pomoci popsat některé události řecké doby v Egyptě, v době, kdy byl Egypt největší mocností Středomoří," řekl BBC Břetislav Vachala, ředitel Egyptologického ústavu Univerzity Karlovy.
Poděkování králi
"Písmo už je rozluštěno, důležitá je spíše dvojjazyčnost textu a to, zda se objeví nová historická fakta," říká egyptolog Břetislav Vachala. Obrovské kamenné stély, k nimž se řadí i nově nalezená deska, se umisťovaly v chrámech. Nejslavnější z nich je tzv. rosettská deska z roku 196 př.n.l. obsahující kněžský dekret. Kněží se tehdy shromáždili k prvnímu výročí korunovace krále Ptolemaia V. V textu mu děkují za prokázané dobrodiní a dary chrámu, na oplátku se zavazují k oslavám jeho výročí korunovace a zhotoví pro něho sochy a stély. Právě podle rosettské desky se francouzskému vědci Jeanu-François Champollionovi podařilo v roce 1822 rozluštit staroegyptské hieroglyfy. Díky jeho bádání dnes vědci dokážou přečíst nápisy ve faraonových hrobkách, chrámech, obeliscích a staroegyptské písemnosti.
Nové stavby starých Egypťanů?
Nově nalezená deska je ještě starší než tzv. deska rosettská. Profesor Vachala připouští, že v případě mrtvého jazyka, kdy je badatel odkázán většinou na špatně čitelné písemné prameny, je šance porozumět informacím vtesaným do desky poměrně malá. "Z doby Ptolemaia III. pochází i tzv. kanopský dekret, porovnání těchto dvou dekretů by mohlo pomoci," připouští egyptolog. Ví to ze své zkušenosti, protože sám překládá staroegyptské literární texty. Jak ale tvrdí, někde v Egyptě mohou být stavby, které ještě nebyly nalezeny. A k objevu jejich polohy mohou přispět informace z kamenných desek. Podle něj by nový nález mohl obsahovat zmínku o chrámech či kaplích, které dosud nebyly objeveny.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama