Zprávy od Nilu (2)

30. října 2006 v 12:37 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Prehistorické skalní rytiny ve Wádí el-Dúm (8. 9. 2006)

Egyptský ministr kultury Farouk Hosni oznámil, že průzkumná mise nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) objevila v oblasti Wádí el-Dúm a Wádí el-Ressas, 80 km od města Ain al-Sochna, 7 skalních rytin z prehistorické doby. Generální tajemník SCA Zahí Hawáss řekl, že rytiny znázorňují pouštní zvířata a plazy. jedinečná scéna znázorňuje dva muže, z nichž jeden jede na zvířeti, připomínajícím velblouda, a druhý drží zbraň. Hawáss dodal, že tento objev je pouze prvním v řadě, a Wádí el-Dúm bude i nadále obohacovat naše znalosti o prehistorickém období.
Artefakt z doby Střední říše (8. 9. 2006)
Nejvyšší radě pro památky Egypta (SCA) se podařilo zabránit prodeji artefaktu, vystavovaného v Cresty Hall v New Yorku. Artefakt pochází z doby Střední Říše, z doby vlády Amenemheta III., má tvar kachny a původně obsahoval obětiny. Generální tajemník SCA Zahi Hawáss řekl, že předmět objevila německá expedice v Dahšúru, avšak v roce 1970 byl bohužel ukraden ze skladu v Sakkaře.
Nejstarší dřevěné sochy nalezeny v Egyptě (30. 6. 2006)
Farouk Hosni, Egyptský ministr kultury, oznámil, že polský archeologický tým učinil na severu nilské delty v Tell el-Farka ohromující objev. Dosud patřily k nejzajímavějším nálezům pivovary, objevené v nilské Deltě a pocházející "z doby kolem r. 3500 př. n. l.". Tým rovněž objevil sklady spojené z Nakádskou kulturou a jsou datovány do období nakáda II D - III A, a malé pohřebiště z přelomu protodynastické až archaické doby se 33 hroby střední a nižší společenské třídy. Dr. Zahí Hawáss, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), vysvětlil, že polská expedice učinila dva neočekávané objevy. Prvním je depozit, ukrytý uvnitř malého keramického džbánu. Depozit se skládá z 60 prvků, zejména figurek z hroší zuboviny (lidí, zvířat, modelů lodí a herních figurek), miniaturních kamenných a fajánsových nádob. Depozit a také sama budova jsou datovány na počátek 1. dynastie. Dr. Kryzstof Cialowicz, ředitel polské expedice, řekl, že druhým nedávným objevem jsou fragmenty zlaté fólie, která původně pokrývala dvě dřevěné sochy, znázorňující dva nahé muže s polodrahokamy kolem očí (dřevo se nedochovalo). Větší ze soch dosahovala 65 - 70 cm na výšku, menší kolem 35 - 40 cm. Hawáss dodal, že sochy, objevené v kontextu Nakády III B (tj. pravděpodobně z počátku Dynastie 0 či ještě o něco dříve), jsou nejstaršími sochami tohoto typu, které z Egypta známe.
Gíza odhaluje další ze svých tajemství (30. 6. 2006)
Egyptská archeologická expedice objevila poblíž velkých pyramid v Gíze dva sarkofágy. Dr. Zahí Hawáss, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA), oznámil, že expedice objevila v hrobce ležící asi jeden kilometr na jih od gízských pyramid dva dobře dochované sarkofágy pocházející z 26. dynastie (664 - 252 př. n. l.). Oba malované sarkofágy, které měří dva metry krát 70 cm, nesou hieroglyfické texty zmiňující slunečního boha Rea a boha mrtvých Usira. Na jedno ze sarkofágu bylo i jméno jeho majitele, Neb Re Chatau.
Objev zlatých kartuší v Egyptě (28. 6. 2006)
Egyptský ministr kultury Farouk Hosni oznámil, že francouzsko-egyptská expedice objevila dva soubory kartuší z ryzího zlata. Kartuše byly nalezeny poblíž obelisku královny Hatšepsuty v luxorském chrámu a nesou jméno Thutmose III. Dr. Zahí Hawáss, generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) řekl, že objev zlatých kartuší se jménem Thutmose III. Vnáší nové světlo na vztah mezi tímto panovníkem a Hatšepsut. Hawáss dodal, že "Tyto kartuše … byly objeveny poblíž Hatšepsutina obelisku, což dokazuje, že obelisk vztyčili oba vladaři společně." Thutmose III., Hatšepsutin synovec a po smrti svého otce Thutmose II. v roce 1479 př. Kr. také spoluvládce, měl podle většiny egyptologů s královnou velmi napjaté vztahy. Thutmose III. byl ještě dítě, když jeho otec zemřel, a vláda nad královstvím tak byla zpočátku svěřena do rukou Hatšepsuty. Hawáss řekl, že do tohoto objevu egyptologové věřili, že Thutmose III. ničil po Hatšepsutině smrti v r. 1458 př. Kr. ze žárlivosti její sochy, zejména ty v Hatšepsutině chrámu v Dér el-Bahrí v jižním Luxoru. Nově objevené předměty budou vystaveny v luxorském muzeu.
Další sochy bohyně války objeveny v Egyptě
Ministr kultury Egypta, Farúk Hosni oznámil, že německý tým objevil během restauračních prací v chrámu Amenhotepa III. v oblasti Kóm el-Hettán na západním břehu Nilu v Luxoru 17 soch bohyně se lví hlavou Sachmety. Dr. Zahí Hawáss řekl, že expedice objevila sochy bohyně války poblíž místa, kde bylo minulý týden objeveno šest podobných soch. Hawáss dodal, že sochy, vyrobené z černé žuly, byly v životní velkosti a měřily mezi 170 a 180 cm. Představují Sachmetu sedící na trůnu a držící znak anch, který ve starém Egyptě symbolizoval život. Dr. Hourig Sourouzian, ředitelka projektu, řekla, že všechny sochy nesly po obou stranách trůnu nápisy se jmény Amenhotepa III. Sourouzian dodala, že její tým se nyní věnuje vyzvedávání soch, které byly objeveny v tři metry hlubokých jamách o průměru 8 m, a připravuje jejich restauraci. Bohyně Sachmet byla spojována s válkou a pomstou a představovala destruktivní sílu slunce. Součástí destruktivního aspektu její osobnosti byly nemoci a mor, mohla však také léčit. Král Amenhotep III. shromáždil velké množství soch Sachmety. Podle některých teorií trpěl onemocněním zubů a dalšími chorobami a doufal, že je bohyně bude moci uzdravit.
předchozí:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama