Dendúr; Esna

17. listopadu 2006 v 19:48 | Martina |  ...chrámy
Dendúr
Asi 70 km od Nilu, v Augustově době, byl postaven chrám Thovtovi a jeho ženě Satet. Současně dvěma zbožštělým bratrům Padiesetovi a Pahorovi, jenž se proslavili za Cornelia Galla v bojích proti merojským vojskům. Během mezinárodní akce UNESCO, byl chrám rozebrán a přemístěn do USA jako dar od egyptské vlády. Chrám stojí v Metropolitním muzeu v New Yorku.

Esna
Chrám Esna (egyptsky Tasenet) se nachází asi 140 km severně od Asuánu. Řecky se nazýval Latopolis - byla zde uctívaná ryba jménem Lates, odtud vznik řeckého jména města. Byl zde uctíván Chnum ve spojení s Neit a Tefnut. Již v 18. dynastii stál v Edfú jeho chrám.
V Římské době přestavěná předsíň má 24 sloupů s tzv. složenými hlavicemi bohatě zdobenými rostlinnými motivy. Na stěnách chrámu jsou znázorněny řady římských císařů stojící před různými egyptskými bohy, obětní scény a jedny z posledních souborů náboženských textů. Strop zdobí astronomické výjevy se znameními zvěrokruhu. Dnes je zachována jenom hypostylová síň, i když byla později přestavěna na kostel.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama