Džoserův zádušní komplex v Sakkaře (1)

21. listopadu 2006 v 12:21 | Martina |  ...pyramidové komplexy
Na okraji Západní pouště se rozkládá areál zahrnující několik zádušních komplexů. Ve zdejších hrobkách a pyramidách spali svůj věčný spánek faraoni i vysocí hodnostáři. Zdaleka nejvýznačnější a nejpůsobivější je komplex Džoserův, dílo architekta Imhotepa.

Stupňovitá pyramida krále Džosera shlíží na Sakkaru z výšky svých 60 metrů. Šest stupňů, které se směrem vzhůru zužují, spočívá na ohromné základně o rozměrech 121 metrů na délku a 109 metrů na šířku. Tato obrovitá hrobka je centrem komplexu, který Imhotep vždy toužil vystavět. Architekt spojil symboly Horního a Dolního Egypta, jejichž byl Džoser absolutním vládcem, a postavil pro svého krále zádušní repliku Bílých zdí. Tak se nazývalo hlavní město země za vlády prvního egyptského faraona Meniho (někdy ztotožňovaného s Narmerem nebo s Hor-Ahou).
Obdélníkové prostranství obehnané zdí, na němž byl vybudován zádušní komplex, mělo na tehdejší dobu opravdu mimořádný obvod - plných 1645 metrů. Deset metrů vysoké obvodové zdi z bílého vápence byly zdobeny stylizovaným průčelím paláce. Ve zdi bylo naznačeno čtrnáct velkých dvoukřídlých bran. Tyto brány ovšem byly nepravé a sloužily jen pro ozdobu. Otevírat se dala jen jediná patnáctá brána.
Imhotep, geniální architekt
Uvnitř rozsáhlého "věčného města" nechal králův architekt postavit řadu staveb, jež vynalézavě kombinovaly tradici s novým přístupem. Dodnes jsou dokladem Imhotepovy tvůrčí geniality. Superstruktura, která tradičně stála nad podzemními pohřebními komorami faraonů a členů královské rodiny, měla sice stále vzhled typické mastaby, nebyla však již zhotovena z cihel, nýbrž z kamene. Ačkoli byla 8 metrů vysoká, byla celá skryta za obvodovou zdí. Aby architekt ještě více podtrhl velikost svého díla, rozhodl se později mastabu navýšit a přetvořil ji ve stupňovitou pyramidu.
Zádušní komplex byl sice do určité míry replikou světa živých, některé stavby například svým architektonickým ztvárněním připomínaly královský palác, většina budov však jen honosně vypadala. Za realisticky působícími průčelími se neskrývaly žádné vnitřní prostory.
Nepravé brány byly klamem zhotoveným z kamene, který svým vzhledem připomínal dřevo. Imhotep prostě učinil vše proto, aby vytvořil krásný a důstojný komplex, vhodný pro znovuzahájení života v neměnné věčnosti.
pokračování:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama