Džoserův zádušní komplex v Sakkaře (2)

21. listopadu 2006 v 12:21 | Martina |  ...pyramidové komplexy
Džoserův pohřební komplex je v kontextu celosvětové architektury jedinečným dílem. Mimo jiné byl určen i k oslavám významným královských svátků, mezi něž patřil především svátek sed.

Hlavním vstupem, kterým je brána vytesaná do jižní stěny komplexu, se návštěvník dostane do 54 metrů dlouhé vstupní kolonády. Světlo sem proniká okny vyraženými do horní části zdi. Majestátní prostor je z obou stran lemován čtyřiceti vápencovými sloupy částečně vázanými do zdi, které mezi sebou vytvářejí výklenky. Vápencový strop vstupní prostory působí, jako by byl zhotoven z celých kmenů stromů. Kolonáda ústí na rozlehlý dvůr, který se rozkládá mezi Jižním hrobem a Stupňovitou pyramidou. Projdeme-li kolonádou, vyjdeme poblíž Jižního hrobu.
Nad podzemní částí hrobky stojí jednoduchá mastaba spojená s jižní obvodovou zdí komplexu. Uspořádání vnitřních prostor Jižního hrobu představuje menší kopii podzemí pyramidy. Pohřební komora se nachází v prodloužené linii severojižní osy pyramidy. Dosud není uspokojivě vysvětlen význam této záhadné stavby.
Nepravý hrob
Přítomnost Jižního hrobu tvoří protiklad ke skutečnému hrobu, tedy pyramidě, a je symbolickým znázorněním královy moci. Král vládl zároveň Dolnímu i Hornímu Egyptu a dvě hrobky tedy symbolizují přiblížení dvou mýtických hlavních měst, Abydu a Memfidy. Vnější stěny superstruktury přiléhající k hrobce jsou zdobeny vlysem vztyčených ochranných kober. Tento královský znak zde byl použit vůbec poprvé.
Schodiště v nitru Jižního hrobu vede do nepravé pohřební komory. Sklady na pohřební výbavu, slepé chodby, královské komnaty - vše je obloženo malými obdélníkovými vypouklými kachlíčky z modré fajánse, které napodobovaly pletivo rákosových rohoží, jimiž byly zdobeny stěny králova pozemského paláce. Modrozelená barva navíc symbolizovala znovuzrození, život a prosperitu.
Na velkém Jižním dvoře jsou dva milníky ve tvaru písmene B, kolem nichž zřejmě panovník běhal při korunovaci a při oslavách svátku sed, spojeného s výročím nástupu na trůn.
předchozí:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama