Esetin chrám, perla Philae (1)

14. listopadu 2006 v 12:26 | Martina |  ...chrámy
Ostrůvek Philae, opěvovaný Pierrem Lotim a přezdívaný "perla Egypta", leží na jižním okraji prvního nilského kataraktu. Bylo na něm vybudováno mnoho staveb, z nichž nejkrásnější je chrám zasvěcený bohyni Eset. Tento architektonický zázrak nechal vystavět Ptolemaios II. Filadelfos, aby zde mohl uctívat kult Eset, který přetrval až do 6. století n. l.

"Kněží faraonského Egypta opravdu prokázali nevídaný fakt, když tuto perlu údolí zasvětili ženskému božstvu, Eset," napsal v 19. století německý egyptolog Georg Ebers. "Na každého zapůsobí nádherná architektura a originální umístění půvabného a tajemného ostrůvku, jehož libozvučné pořečtěné jméno připomíná sloveso 'milovat'. V egyptštině však znamená 'ostrov konce, konce posvátného Egypta'," dodává k tomu Édouard Schuré, francouzský historik a odborník na náboženství.
Chrám zasvěcený bohyni Eset je bezpochyby jedním z nejkrásnějších a nejlépe zachovaných chrámů z období faraonského Egypta. Hlavní chrám na ostrově nechal ve 3. století př. n. l. vybudovat Ptolemaios II. Filadelfos na místě starší svatyně, vystavěné zakladatelem 30. dynastie Nachtnebefem, posledním význačným faraonem egyptského původu. Šlo skutečně o úchvatnou stavbu, pro kterou měli egyptští poutníci ptolemaiovské doby jen slova obdivu. Pohled na chrámový komplex, před jehož pylony se ve větru třepotaly barevné praporce, byl mimořádně působivý.
Při hlavním vchodu stojí na kamenném stupínku dva malé obelisky, které zde nechal vztyčit Ptolemaios VIII. Euergetés II. Poblíž slavného poutního chrámu Eset na ostrově Philae ležel ostrůvek Bigga, na němž se nacházel pahorek s jedním z hrobů boha Usira, tzv. abaton, egyptsky "čisté místo". Tyto svatyně vznikly na místech, kam dopadly kusy těla Usira, poté co ho jeho zákeřný bratr Sutech rozsekal a rozházel po celém Egyptě. Celkem jich bylo šestnáct, eventuelně i více, a v ptolemaivské době se těšily velké úctě. Během náboženských svátků Eset svého manžela na ostrově navštěvovala.
pokračování:
 


Aktuální články

Reklama