Jak se vztyčovaly obelisky (1)

8. listopadu 2006 v 11:06 | Martina |  ...stavební prvky
Obelisky jsou již čtyři a půl tisíce let opravdovou záhadou. Není přesně znám ani jejich význam, ani přesný postup vztyčování. O způsobu, jakým Egypťané tyto obrovské kamenné sloupy vztyčovali, již bylo vysloveno mnoho teorií. Následující úvahy vycházejí z dostupných informací a z platných fyzikálních zákonů.

První obelisky se začaly budovat ve slunečních chrámech 5. dynastie kolem roku 2510 př. n. l. V 1. století n. l. je Říman Plinius st. považoval za symbolické zobrazení slunečních paprsků. Je rovněž pravděpodobné, že obelisky souvisely obecně s uctíváním menhirů. Čtyřicet pět staletí po vztyčení prvních obelisků zůstává velmi důmyslný systém, který egyptští stavitelé používali ke zdvihání kamenných jehel k nebesům, stále záhadou.
Od 19. století se objevilo již několik hypotéz, žádná však vzhledem k fyzikálním zákonům nepůsobila příliš přesvědčivě.Je opravdu obtížné pochopit jak Egypťané mohli přepravit a pak následně vztyčit do dokonale kolmé polohy monolitické kvádry vážící několik desítek až stovek tun, když neznali kolo, opravdovou kladku ani rumpál! Navíc tvrdé dřevo se dováželo, bylo vzácnou komoditou, a používalo se tedy jen v omezeném množství. Železné nástroje byly ve starém Egyptě také velkou vzácností. Egypťané mohli jen málo nebo vůbec využívat zvířecí síly, která vzhledem k přemísťovaným objemům a hmotnostem mohla být beztak jen doplňková.
Nová a realistická hypotéza
Tato teorie umožňuje vysvětlit způsob přesouvání žulového obelisku vysokého 20 metrů, se stranou základny o rozměru 3 metrů a vážícího přibližně 300 tun. Některé texty sice hovoří také o obeliscích vysokých až šedesát metrů, obelisky nalezené archeology jsou ovšem vysoké v průměru 35 metrů.
pokračování:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama