Kalábše

17. listopadu 2006 v 19:34 | Martina |  ...chrámy
Jeho řecká podoba je Talmis. Leží na západním břehu Nilu asi 50 km jižně od Asuánu. Na místě chrámu z 18. století byl postaven v Římské době císařem Augustem chrámový komplex dlouhý 74 metrů (nikoliv skalní), který byl po Abú Simbelu největší a nejvýznamnější v celé Núbii. Byl zasvěcen božstvu Mandulidovi, jenž každé ráno vystupoval na střechu chrámu, aby zde očekával východ slunce a uctívána zde byla také i další božstva, např. Eset a Usir.

Od přístavní rampy vedla vzestupná cesta k pylonu, za nímž následovalo otevřené sloupové nádvoří, hypostyl, dva vestibuly a svatostánek. V následujících třech síních je nejlépe zachována reliéfní výzdoba se znázorněním Augusta a různých božstev. Celý komplex, jehož součástí je malý dům zrození a nilometr, obklopovala mohutná ohradní zeď. V okolí byly nalezeny trosky města.
Během akce UNESCO byl chrám přemístěn k Asuánu (Nové Kalábše). Při rozřezávání byly ve zdivu objeveny znovupoužité bloky ze dvou starších památek, mj. kaple Ptolemaia VII. a brány z Augustovy vlády.
Nedaleko tohoto chrámu je přenesený skalní chrám Bét el-Walí postavený Ramessem II. a zasvědcen Amonovi. Obsahuje sloupovou síň a svatyni boha. V tomto chrámu se zachovaly krásné reliéfy, na nichž místokrál Núbie přináší tribut Ramessovi II.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama