Kdo byla paní, která psala Chetitům?

23. listopadu 2006 v 8:44 | Martina |  ...jak to vlastně je?
Příběh syna chetitského krále, který byl poslán do Egypta, aby se zde oženil s jeho vladařkou, cestou však byl zavražděn, známe například z Waltariho. Kdo ale byla ona Egypťanka? Reeves přichází s přikvapující hypotézou.
Nejprve prameny. V Chattušaši byla nalezena korespondence mezi egyptským a chetitským dvorem ze 2. poloviny 14. stol. př. n. l. Král Šuppiluliuma obdržel od Dahamunzu, ženy faraona Niphururija, zprávu o tom, že její manžel je mrtev. Následovala nabídka míru a dokonce žádost, aby jí dal král za manžela svého syna ("nikdy bych si za manžela nevybrala svého vlastního sluhu"). Šuppiluliuma byl podezřívavý - de facto se mu tím nabízela vláda nad Egyptem - ale po výměně dalších dopisů nakonec svého syna Zannanzu poslal, ten však byl po vstupu na egyptské území zavražděn, nejspíš královninými politickými protivníky.

Tolik chetitská jména. Kdo se za nimi skrývá na druhé straně? Převládající interpretace říká, že egyptskou žadatelkou byla Anchesenamon, vdova po Tutanchamonovi (viz jak příběh podává Waltari). Dahamunzu se údajně mohlo číst také jako Sanchamun, a to už má k Anchesenamon poměrně blízko. Podle egyptologa C. N. Reevese ale Dahamunzu není vůbec vlastní jméno, leč chetitská výslovnost egyptského titulu ta-hemet-nesu, "králova manželka". To samozřejmě Anchesenamon ještě nijak nevylučuje.
Reeves však jde dále. Kromě jiného přichází s teorií, že Nefertiti nebyla na konci Achnatonovy vlády zatlačena do pozadí kvůli dalším faraonovým ženám a nezmizela ze scény. Podle Reevese královna naopak zaznamenala mocenský vzestup, stala se spoluvladařem a po faraonově smrti dokonce jeho nástupcem - to ona se má skrývat za jménem Smenchkare. Jméno Niphururija z chetitských textů nám bohužel v řešení moc nepomůže, může snadno skrývat jedno z jmen Achnatona (Nefercheprure) i Tutanchamona (Nebcheprure).
Reeves však s odvoláním na egyptologa Harrise upřednostňuje Nefertiti. Vychází z poznámek v chetitských archivech o ročních obdobích (přičemž lze předpokládat, že dopis byl odeslán krátce po faraonově smrti) i předcházejících střetech mezi Egypťany a Chetity. Také soudí, že po Tutanchamonově smrti Anchesenamon vůbec nevládla, protože moci se ihned chopil Aj. Naproti tomu Nefertiti měla čas vést taková jednání.
Po zavraždění chetitského prince byla podle Reevese téměř jistě odstraněna i ona (Smenchkare) a faraonem byl prohlášen tehdy ještě ani ne desetiletý Achnatonův syn Tutanchamon (respektive tehdy se ještě jmenoval Tutanchaton).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama