Pohřeb

17. listopadu 2006 v 21:30 | Martina |  ...nezařazeno...
Mumie, vysoce postaveného muže byla vložena do sarkofágu, bude donesena, až do hrobky na západním břehu Nilu tam, kde "mizí slunce". Pohřební průvod, jenž začíná před domem zemřelého, který se sestává ze zástupu truchlících žen (dvě z nich představují Eset a Nebthet, které symbolicky truchlí nad nebožtíkem jako tyto bohyně nad Usirem) hlasitě projevující svůj žal. Zesnulý je nesen na pohřebních nosítkách. Průvodu se účastní i vysocí úředníci, kteří vzdávají hold zemřelému. Za nosiči nosítek kráčí profesionální plačka džeret, která je oblečena v splývavých šatech a v paruce spadající jí na ramena. Za ní následují tři hodnostáři. První z nich je oděn přiléhavou suknicí a přes trup má přehozen pruh plátna, v pravé ruce žezlo a v ruce hůl - je to "nositel pečeti boha", představený balzamovačů. Další dva hodnostáři mají suknici vpředu vytaženou do špice a mají také pruh plátna přes tělo. Druhý je označen jako "balzamovač Anupa" a třetí jako "kněz předčitatel". Ten v průběhu náboženských obřadů předčítal náboženské texty.

Následuje přeplavení řeky, jenž má také velký význam. Převážení v nilském člunu má připomínat boží bárku a objevují se i narážky na sluneční loď. Bárka je s přístřeškem, jenž chrání tělo zesnulého. Příď a záď je obsazena vždy jednou plačkou (Eset a Nebthet). Opět zde jsou tři hodnostáři. Kněz předčitatel je zahalen do leopardí kůže a pokračuje v náboženských zaříkáváních. Člun je tažen malými veslicemi. Na doprovázejících lodích pluli příbuzní, přátelé, služebníci. Zároveň se převážela pohřební výbava a obětiny, které měly být uloženy do hrobky.
Po příjezdu na západní břeh, jenž je střežen sokolem na bidýlku (symbolem Západu), k okraji nekropole, je tělo vyloženo a rituálně očištěno v purifikačním přístřešku zvaném "ibu". Poté jsou ostatky zemřelého naloženy na sáně tažené voly. Načež se průvod uspořádá a míří k hrobce. Kněz předčitatel provádí poslední rituální úkony spojené s pohřbem. Průvod také doprovázejí tři rituální tanečnice "muu".
Průvod zakončil svou pouť před "Zlatým domem". Následuje poslední obřad Otevírání úst. Cílem tohoto obřadu mělo být oživení sochy respektive mumifikovaného těla zahrnující obnovení řeči, sluchu a zraku, které znamenaly navrácení života mrtvému tělu pro život na "onom světě". Obřad se prováděl na soše zemřelého a později na samotné mumii. Provádí ji hlavní kněz "sem". Po počátečních očistných obřadech následovalo zabití kusu hovězího dobytka, jehož přední noha (symbol tělesné síly) byla podána soše nebo mumii. Obřadníci se poté dotýkají její tváře různým náčiním, například kamenným nožem v podobě vlaštovčího ocasu "peseškaf" a teslicí. Nakonec se socha oblékla a vedla k pohřební hostině.
Po vykonání všech potřebných obřadů bylo tělo zemřelého uloženo do pohřební komory a zavřeno do sarkofágu. Pohřební komora byla následně vyplněna četnými obětinami a pohřební výbavou, které měly sloužit zemřelému na onom světě. Součástí pohřební výbavy byli i "vešebty" mumioformní sošky. Jejich úkolem bylo zastupovat zesnulého při plnění pracovních povinností na onom světě. Vešebty byly opatřeny i miniaturním nářadím, které je určovaly pro určitou práci. Počet těchto figurek dosahoval v Pozdní době počtu 365, na každý den jedna.
Pohřební obřad skončil v okamžiku, kdy byl vchod do komory zazděn. Od tohoto okamžiku bylo třeba zajistit, aby bylo zesnulému v pravidelných intervalech obětováno v kapli umístěné v nadzemní části (nejčastěji na východní straně). Provádění obřadů měli na starost placení zádušní kněží, kteří za doprovodu náboženských textů přinášeli především pokrmy a nápoje pro duši zemřelého.
Věčný život začíná cestou z hrobu do podsvětí. Ka neboli životní síla (zobrazena jako zářící koule) opouští tělo první. Po pohřbu následuje ba, duše (okřídlený pták z hlavou zemřelého).
 


Komentáře

1 Pavlína Veselá | E-mail | 31. března 2015 v 14:17 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s druhým českým největším internetovým knihkupectvím. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte název Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama