Abú Simbel, chrám Ramessovy slávy (2)

20. ledna 2007 v 23:43 | Martina |  ...chrámy
Velký chrám v Abú Simbelu vyhloubený a vytesaný ve skále má monumentální průčelí vysoké 33 metrů. Chrám zasvěcený Amon-Reovi a dalším významným božstvům je zanořen 60 metrů hluboko do skály. Vedle něho stojí tzv. Malý chrám zasvěcený bohyni Hathor a královně Nefertari.

Po stranách vstupu, nad nímž je zobrazení Rea v jeho Horově podobě, jsou vytesané do pískovce čtyři dvacetimetrové kolosy. Sochy a zvláště jejich obličeje zaujmou svou mimořádnou jednoduchostí. Zobrazují sedícího Ramesse II., který má na hlavě pokrývku hlavy nemes a korunu pšent. U nohou čtyř obrů stojí menší sochy, které zachycují členy královské rodiny. Podařilo se v nich identifikovat Ramessovy dcery princezny Nebettaui, Bentanat a Meritamon, několik princů, královnu matku Cuji a faraonovu manželku Nefertari.
Tři kolosální sochy se zachovaly ve výjimečně dobrém stavu. Čtvrtá socha, umístěná vlevo od brány, je zachována jen do výše kolen. K tomuto poškození došlo nejspíše při zemětřesení. Hlava a tělo sochy leží na zemi. Byl zde nalezen nápis vyrytý řeským návštěvníkem již roku 668 př. n. l.
Nevídaná síň!
Nad vchodem do skalního chrámu je znázorněno rébusovým způsobem trůnní jméno Ramesse II. Sluneční bůh Re se sokolí hlavou drží v rukou žezlo weser a bohyni Maat. Výsledná kompozice se čte Weser-Maat-Re. Vchodem se vstupuje do první místnosti, velké pilířové síně. V tomto sále o rozměrech 18 m x 16,7 m se tyčí osm desetimetrových pilířů. K nim jsou vázány sochy v podobě Usira s Ramessovými rysy. Sochy v levé polovině síně mají na hlavách hornoegyptské koruny, sochy v pravé polovině mají spojené koruny Horního a Dolního Egypta pšent.
Strop velké pilířové síně je zdoben obrazy supů s roztaženými křídly, mezi nimiž jsou texty psané hieroglyfy, které uvádějí královskou titulaturu ajména Ramesse II. Na stěnách jsou zachyceny historické výjevy připomínající války, jež Ramesse II. vedl, zvláště pak jeho nejslavnější souboj - bitvu u Kadeše. Za velkou pilířovou síní následuje malá pilířová síň dlouhá 11,2 metru a široká 7,7 metru. V ní stojí čtyři čtverhranné pilíře. Zdi jsou zdobeny liturgickými výjevy a scénami přinášení nejrůznějších obětin.
Z malé pilířové síně vedou tři průchody do příčné předsíně, která je stejně dlouhá jako předchozí místnost, ale užší (3,2 m). V západní stěně předsíně jsou tři vchody vedoucí do poslední části chrámu. Levý a pravý vchod ústí do dvou malých kaplí. Prostřední vchod vede do kaple se sochami bohů.
V této malé místnosti o rozměrech 4 x 7 metrů se nacházejí čtyři sedící sochy vytesané do skály. Zobrazují Reharachteje, zbožštěného Ramesse II., Amon-Rea a Ptaha. Těmto čtyřem božstvům je zasvěcen celý chrám.
Po stranách hlavního traktu je ještě osm bočních komor. Do čtyř z nich lze vstoupit z hlavní pilířové síně. Komory jsou úzké a nízké, zřejmě nebyly dokončeny. Měly se zde ukládat předměty používané při každodenním rituálním uctívání kultu.
Tajemství Abú Simbelu
Od svého znovuobjevení přitahuje Velký chrám v Abú Simbelu milovníky tajemství, kteří se snaží pochopit symbolický význam jeho zvláštní orientace. Rozložení jednotlivých místností umožňuje, aby slunce dvakrát ročně úplně osvítilo čtyři sochy božstev v zadní části chrámu. Podle některých odborníků pronikal "svazek paprsků posvátného nebeského tělesa" do chrámu v určitá data, která zřejmě souvisela s daty narození a korunovace Ramesse II. Jiní egyptologové se zase domnívají, že chrám v Abú Simbelu sloužil jako observatoř. Christiane Desroches-Noblecourtová si povšimla, že osy obou chrámů se protínají uprostřed Nilu. Abú Simbel byl vybudován pro slávu Ramesse II., jeho význam však byl mnohem hlubší. Faraon v něm byl zobrazen jako duchovní vůdce Egypta a opravdová pozemská podoba boha.
předchozí:
 


Komentáře

1 NealJennifer24 | E-mail | Web | 11. února 2012 v 12:11 | Reagovat

I had a dream to start my own commerce, nevertheless I didn't have enough amount of cash to do it. Thank goodness my fellow proposed to take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a>. Therefore I received the commercial loan and realized my old dream.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama