Čemu sloužila Chufuova pyramida?

12. ledna 2007 v 7:43 | Martina |  ...pyramidové komplexy
Proklos, řecký filosof žijící v 5. století, tvrdil, že Velká Chufuova pyramida byla astronomická observatoř. Jiní se později domnívali, že šlo o obrovské sluneční hodiny. Pro řeckého zeměpisce Strabóna to bylo jen dílo marnivosti.

"Takový náhrobek člověk nestvořil z pocitu své nicotnosti, ale z pocitu nesmrtelnosti. Tento náhrobek rozhodně není mezníkem, který by oznamovat konec krátké cesty ... je to mezník, který ozanačuje nástup života bez konce, jde o jakousi věčnou bránu, vystavěnou na samých hranicích věčnosti", rozohnil se Chateaubriand při pohledu na pyramidy v Gíze. Když se návštěvník přiblíží k Chufuově pyramidě, má pocit, že se dívá na obří schodiště. V dobách svého největšího lesku však stěny tohoto jehlanu z bílého vápence čistého jako křišťál a hladkého od vrcholku až po základnu odrážely sluneční paprsky jako zrcadlo.
Věčná hrobka
Tato dokonalá pyramida byla namířena k nebi jako nějaká oběť, jako symbol mystického spojení mezi lidstvem a univerzálním bohem Reem. Chufu, žijící bůh tak jako všichni faraoni, věděl, že bude-li pohřben v tomto výjimečném a věčném mauzoleu, bude chráněna jeho země i jeho poddaní. Faraon se tak také ujistil, že bude moci Egypt v záhrobí reprezentovat stejně, jako to činil na zemi. Do pyramid začali být faraoni pohřbíváni počínaje Džoserem, pro nějž nadaný Imhotep vybudoval Stupňovitou pyramidu. Pyramida byla prostředkem, jak odlišit příbytek faraonů od příbytků běžných smrtelníků.
Stavbou Chufuovy a následně i Menkaureovy a Rachefovy pyramidy se architekti chtěli vyrovnat Imhotepovi. Dokonale hladké stěny pyramidy zbavené všech nerovností napomáhaly nanebevstoupení faraonovy duše.
Sluneční paprsky
Jehlanovitý tvar pyramidy představoval sluneční paprsky osvětlující Zemi. Kosmiské spojení procházející vrcholem stavby se rozšiřovalo podél stěn, aby se mohlo lépe vstřebat do egyptské země prostřednictvím mystických sil faraona, jehož smrt byla pouze skrytým prodloužením života. Hrobka byla jakýmsi styčným bodem mezi záhrobím a pozemským životem a tedy ideální vazbou mezi faraonem - člověkem a nadpozemským bohem.
Vyhrazena pro faraona
Místem pohřbu egyptských panovníků byly dlouho pouze pyramidy. Teprve v 18. dynastii začaly být hrobky faraonů vytesávány do úbočí skal v Údolí králů poblíž starověkých Théb. Také hrobky úředníků v Thébách byly v době Nové říše zdobeny malou cihlovou pyramidkou. Vně hranic Egypta, v Núbii, byly pyramidy rovněž používány jako symbol označující místo královské hrobky.
Mystické teorie
O "záhadě" pyramid bylo popsáno mnoho papíru. Velká pyramida fascinovala nejen svými rozměry, ale i úctyhodným stářím. Vždyť šlo o stavbu, jejíž majitel se po smrti stal "nehasnoucí hvězdou". V 19. století se vynořila nystická teorie, podle níž nebyly pyramidy v Gíze postaveny Egypťany, ale vyvoleným národem pod vedením Séma, prvorozeného syna Noa a zakladatele semitských národů, nebo pod vedením Abrahámova současníka Melchisedecha, kněze a panovníka v městě Salemu, které bylo zřejmě na místě dnešního Jeruzaléma.
Objevila se i vědecká a matematická teorie založená nadokonalé orientaci pyramidy a harmonii jejích rozměrů. Nejsou snad vždy dvě a dvě strany téměř rovnoběžné? Ani pravé úhly nemají daleko k dokonalosti. Dokonalá horizontála byla dosažena pomocí strouhy vytesané do skály a poté naplněné vodou. Tak se podařilo získat co nejpřesnější úroveň pro stavbu o rozměrech 250 metrů po stranách a 150 metrů na výšku.
V Německu a v západní Evropě někteří vědci vycházeli z diskutabilního výkladu abbíého Moreux, jednoho z prvních vášnivých obdivovatelů starověkého Egypta. Podle jejich teorií tvůrci pyramid znali tzv. zlatý řez, který v architektuře umožňuje ideálních rozměrů.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama