Kráva

29. ledna 2007 v 9:17 | Martina |  ...posvátná zvířata...
Posvátné zvíře a ztělesnění bohyně Hathor (druhotně i jiných bohyň), uctívané v celém Egyptě.

"Všichni Egypťané bez rozdílu uctívají ze všeho dobytka krávy nejvíc" napsal Hérodotos ve druhé knize Dějin, a novodobý výzkum egyptských kultů toto konstatování potvrdil. Zpráv o nich máme však z egyptských pramenů poměrně málo. Rovněž informace řeckých autorů, jež se ovšem vztahují pouze k pozdní a řecko-římské době, jsou dosti kusé a nepříliš podrobné.
Samostatný kult krávy, tj. nezávislý na Hathor, máme doložen jen asi z půl tuctu měst. Hérodotos se zmínil o krávě, jež byla chována jako matka posvátného býka Hapiho v chrámu boha Ptaha v Mennoferu a pak o krávách, jež tvořily i Hapiho harém. Tato zvířata měla i své zvláštní pohřebiště poblíž Serapia u Sakkary.
Stejně jako na tomto světě existovaly v představách Egypťanů krávy i na onom světě, z nichž některé nebyly snad totožné s krávami bohyně Hathor. O sedmi takových krávách (a jednom býku), které "dávají mléko zemřelým", je zmínka v Knize mrtvých. V egyptských náboženských textech se někdy samo nebe nazývá "Velkou krávou". Zpravidla tu jde však pouze metaforický název Hathor nebo Mehetveret (Apet), někdy též bohyně Nut jako "Matky bohů a hvězd".
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama