Chrámy milionů let v západních Thébách

12. února 2007 v 12:57 | Martina |  Údolí králů - hrobky a zádušní chrámy západních Théb
Egyptská víra v kontinuitu života byla spojena s požadavkem přinášení obětí sochám všech králů - potraviny, nápoje, oděvy i kosmetické prostředky. Tyto sochy, které měly sloužit jako sídlo panovníkovy duše, byly uloženy ve schránách v kultovních síních chrámů. Chrámy zasvěcené konkrétním vládcům byly typické pro starověký Egypt už od počátku existence královského úřadu. Králům 1. a 2. dynastie byly v Abydu vystavěny obrovské ohrady z nepálených cihel ukrývající kultovní místa, zatímco samotné hrobky těchto panovníků byly umístěny dále na severozápad, směrem do pouště.

Tyto rané chrámy z nepálených cihel byly vystřídány zádušními chrámy umístěnými v blízkosti pyramid Staré a Střední říše. K zádušním chrámům se přicházelo vzestupnou cestou, která spojovala hrobku s obdělávaným údolím a často také s údolním chrámem, který pravděpodobně sloužil jako přijímací prostor - nejprve pro obětní dary, které byly přiváženy na lodích. Během Prvního a Druhého přechodného období byly generace králů pohřbívány v Thébách do skalních hrobek, vytesaných do skalních útesů Dra Abú en-Naga a Dér el-Bahrí.
Chrámy milionů let
Chrámy milionů let nebyly zamýšleny jako pouhé zádušní chrámy. Tato funkce, zabezpečovaná kněžími, jejichž úkolem bylo sloužit panovníkovu kultu jak během jeho života, tak i po smrti, se kombinovala s funkcemi dalšími. Teologie Nové říše, uzpůsobená pro panovníkův kult, zajišťovala královo věčné zbožštění a jeho identifikaci se slunečním bohem a Usirem. Chrám zde měl podobnou roli jako hrobky v Údolí králů, kde byly znovu rozváděny texty zaručující královo znovuzrození společně se slunečními bohy. Zatímco přední části chrámů oslavovaly královo spojení s Amenreem, v nejskrytějších svatyních se zdůrazňovalo jeho ztotožnění s Reem a Usirem, což mu mělo zajistit nadvládu nad nebem a podsvětím.
Chrámy milionů let měly i ekonomickou moc. Tyto královské instituce byly obdařeny pozemky, pracovní silou, minerálním bohatstvím a četnými dalšími statky. Čísla, která se zachovala, jsou poněkud šokující, neboť se například dozvídáme, že skladiště Ramessea dokázala pojmout zhruba obilí pro 3400 rodin, což představovalo až 15-20000 lidí. Je zřejmé, že takové množství zrní nebylo zamýšleno jen na výrobu chleba a piva pro potřeby samotného kultu Ramesse II. a každoročních slavností. Zásoby královských chrámů sloužily spíše jako prostředky, jimiž se financovaly královy aktivity a stavby, ať už šlo o budování nových chrámů nebo financování diplomatických návštěv. Chrámy milionů let měly navíc v Thébách i jinde své soukromé královské fondy, některé větší a jiné menší.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama