Hrobka Tutanchamona (KV 62) [3.]

3. února 2007 v 18:20 | Martina |  Údolí králů - hrobky a zádušní chrámy západních Théb
Pokladnice nesla četné známky předchozího vyloupení, především ve šperkovnicích. Nejzřetelnější doklady o násilném vniknutí však poskytla předsíň a přístavek, kde značné poškození některých předmětů jasně vypovídalo o působení plenitelů a pravděpodobných následných pokusech strážců pohřebiště uvést věci do pořádku. Na první pohled nejnápadnější předměty v předsíni byla tři velká pozlacená rituální lůžka a na západním konci místnosti dvě královské sochy v životní velikosti, střežící vchod do pohřební komory. Byly tu objeveny rozložené vozíky, mnoho kusů nábytku včetně zlatého trůnu s nádhernou scénou v amarnském stylu, zobrazující královnu Anchesenpamon, jak natírá krále vonnými mastmi. Nacházely se zde truhly s potravinami, alabastrové lahve se vzácnými oleji a také dřevěná truhla, velmi jemně vyzdobená malbami zachycujícími krále uprostřed různých válečných scén. Celkově místnost působila dojmem směsice vzácných předmětů a banalit.

Totéž lze říci i o obsahu přístavku, jehož funkci Carter přirovnává k ukládacím komorám, které byly budovány zpravidla po stranách tradičních královských hrobek. Přístavek byl určen k uložení základních potřeb pro přežití a k obnově králova mrtvého těla - obsahoval lahve s vínem, alabastrové nádoby na masti a oleje, bedničky s potravinami a košíky s ovocem. Nejnižší části místnosti budily zdání určitého pořádku, zatímco zbytek předmětů zde byl naházen naprosto bez ladu, včetně truhliček s vešebty, kusů oděvu a šperků. Lůžek a dalších kusů nábytku, mezi nimiž nechyběl tzv. kněžský trůn. Z velké části je za tento nepořádek zřejmě odpovědná horečná snaha strážců dát hrobku do pořádku po "návštěvě" starověkých lupičů. Místnost s největší pravděpodobností sloužila také jako odkládací prostor na věci, které nebylo možno uložit jinde. Můžeme se dokonce domnívat, že určitá míra nepořádku a neupravenosti byla běžným jevem všech královských hrobek v okamžiku, kdy byly zavřeny a zapečetěny.
Taková tedy byla skromná hrobka jednoho nevýznamného panovníka. Je však možné, že úroveň a kvalita jeho pohřební výbavy nebyla o nic horší než u předchozích panovníků 18. dynastie. Ať již se na to díváme jakkoli, Tutanchamon rozhodně nebyl špatně zaopatřen.
předchozí:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama