Otazníky kolem Tutanchamona

2. února 2007 v 22:07 | Martina |  ...Tutanchamon
Do dějin se zapsal až po své smrti, protože za svého života to nebyl zrovna významný panovník. Čekal několik tisíc let, aby se o něm svět dozvěděl. Jmenoval se Tutanchamon a kletba na jeho hrobce se stala osudnou pro několik lidí.

Život a smrt
Žil v letech 1347 - 1338 př. n. l., na trůn nastoupil v devíti letech, ale jeho původ je velkou neznámou. Čí syn byl Tutanchamon, o tom panují jen dohady. Na trůn měl být dosazen hlavně kvůli svému věku. Egypt tak zůstal v rukou těch, kterým nemohl být nebezpečný. V zemi v tu dobu vládly náboženské nepokoje a nástupem mladého a nezkušeného krále se situace zklidnila. Zcela ho ovládli kněží a rádci. Kdo z nich se postaral o panovníkovu smrt? Komu stál v cestě?
Trůn získal Tutanchamon sňatkem s princeznou Anchesenamon. Byla to jeho nevlastní sestra, starší o čtyři roky. Přicházela v úvahu jako vražedkyně, ale zcela určitě jí nebyla. Děti spolu vyrůstaly odmala a měly k sobě blízko. Navíc Tutanchamon byl nemocný. Trpěl několika vrozenými vadami a jeho sestra o něj hodně pečovala a ochraňovala ho, o čemž svědčí i nálezy v hrobce. Páru nebyli souzeni ani potomci, což dokládají dvě mumie nalezené s faraonem. Dvě malé děti byly nedonošené. Zcela určitě se jednalo o jeho potomky a navíc děvčátka, jak se podařilo zjistit, trpěla stejnými vadami jako Tutanchamon. Měl těžkou vadu páteře, chodil o holi, což dokazují jak nálezy v hrobce, tak fresky, a nemohl pohybovat hlavou. Byl proto také velmi zranitelný. Po prozkoumání jeho těla byly nalezeny stopy násilí na lebce. Mohl to způsobit buď pád nebo nějaký úder. Podle odborníků se jednalo násilnou smrt.
Přátelé nebo vrazi?
Tutanchamon byl pod přímým vlivem tří mužů. Zřejmě nejbližší mu byl Maya, jenž ho vychovával a zároveň se staral o královský poklad. Přicházel by jako vrah v úvahu, ale je to málo pravděpodobné. Za faraonova života nabyl poměrně slušného jmění a jeho smrt by mu v dalším hromadění peněz dost přitížila. Navíc se staral o důkladné utajení faraonovy hrobky, což je důkaz jeho věrnosti. Druhým by mohl být Haremheb, armádní velitel. Byl to velký voják, a za Tutanchamonova života armáda jen vzkvétala. K faraonovi měl ale blízko, tak kdo ví? Další byl Aje, který za panovníka vlastně vládl. Jenže po dovršení jeho dospělosti s tím byl konec. Podle fresek na Ajově hrobce by se dalo soudit, že Tutanchamona zabil opravdu on. Jenže s jistotou to nemůže říci nikdo. V každém případě po Tutanchamonově smrti končí etapa jednoho z mnoha panovníků, aby mohl mnohem později ukázat svou opravdovou moc.
Vzácný nález
Tutanchamonova hrobka byla objevena v roce 1922 lordem Carnarvonem. Vykopávky měl na starost Howard Carter. Unikátní byla hrobka především tím, že nebyla nikdy porušena a vykradena. Našlo se zde vše, s čím byl panovník pochován. Jednalo se o nález obrovského významu. Z prakticky bezvýznamného faraona se stala během chvilky mediální hvězda.
Šlo zřejmě o nález velmi osudného významu. Carnarvon do té doby s hledáním moc úspěchů neměl,ovšem zde se proslavil i on, jenomže netušil, že ne nadlouho. Od okamžiku, kdy byla hrobka otevřena, strhla se řada neuvěřitelných událostí. Na hrobce byla napsána kletba, kterou nikdo nebral vážně. To byla ovšem chyba. Jeden z nápisů například hlásal, že duch zemřelého napadne každého, kdo ji poruší, v podobě ptáka. Lord Carnarvon pár dní po objevu onemocněl. Choroba se projevovala jako malárie, ale vyšetření to vyvrátilo. Co víc, původ nemoci byl záhadný. V roce 1923 lord Carnarvon zemřel. Kolem jeho smrti je spousta otazníků a záhad. Ve stejné době měl zemřít z ničeho nic i jeho pes, který se sice nacházel stovky kilometrů daleko od Carnarvona, ale velmi ho miloval. Jeho syn byl varován jistou ženou, aby se k hrobce nikdo nepřibližoval. Mladý muž se sice nikdy nepokoušel otce následovat, ale mnoho dalších lidí neuposlechlo a také na to doplatili. Následovala série záhadných úmrtí většiny těch, kteří nějakým způsobem přišli s hrobem či jeho obsahem do styku.
Kletba nebo náhoda?
Kolem badatelů, kteří měli co do činění s vykopávkami a záhadně zemřeli, se otevřela horečná diskuze. Co všechny zabilo? Hrobky byly opatřeny kletbami, což mělo odradit hlavně vykradače. Nikdo tomu proto nepřipisoval velkou pozornost. V každé případě byly pravidelně vykrádány a nikoho by nenapadlo brát něco podobného vážně. Tutanchamonova hrobka byla ale neporušená, přestože tu byly stopy toho, že se ji někdo vyloupit pokoušel. Byl ale zřejmě vyrušen. Vzhledem k tomu, že k zajímavým smrtím, i když ne v takové míře, docházelo i u jiných archeologů, bylo třeba záhadu objasnit a logicky vysvětlit. Teorie střídala teorii, až se zdálo, že zdánlivá záhada má pozemské pozadí. Lidé při vykopávkách přicházeli do styku s mnoha různými plísněmi a spícími bakteriemi, které při kontaktu se vzduchem opět ožily. Proto se na jedné konferenci dr. Táhá vyjádřil, že podobné kletby jsou jen pohádky. Možná se mu podařilo veřejnost i na malou chvíli přesvědčit. Jenže za pár hodin po onom prohlášení zemřel za volantem automobilu. A příčina smrti? Táhá zemřel na srdeční selhání. Při následné autonehodě zemřeli i jeho kolegové, které s sebou vezl a kteří zastávali stejný názor. Možná bude lepší se tím více nezabývat a raději nevyvozovat žádné závěry. Co kdyby?
Multimedia: Odhalování tajemství Tutanchamona
Již od objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 poutá tento nejznámější egyptský panovník pozornost médií. Cestujte zpátky v čase a ponořte se do studia obsahu jeho pohřební komory. Prozkoumejte jeho mumii na snímcích pořízených počítačovým tomografem. Prohlédněte si, jak mohla vypadat jeho tvář.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama