Údolí králů překvapuje

5. února 2007 v 8:59 | Martina |  ...Údolí králů
Americký tým archeologů našel v egyptském Údolí králů dosud neporušený hrob a v něm asi šest mumií. Je to první nález od otevření zcela nepoškozené hrobky faraona Tutanchamona z roku 1922. Hrob obsahuje pět až šest mumií v nedotčených sarkofázích z pozdní osmnácté dynastie. To bylo také období, kdy vládl Tutanchamon. Archeologové je ale zatím nemohli přesně neidentifikovat.

"Archeologové se nedostali ještě zcela dovnitř. Hrobka je velmi malá a stísněná. Ale je z pozdní 18. dynastie," potvrdila archeoložka.
Zmíněná dynastie vládla v letech 1567 až 1320 před naším letopočtem. Tehdy dosahovala moc egyptské Nové říše svého vrcholu. Jihoegyptské Údolí králů obsahuje hrobky většiny faraonů z té doby. Podle odborníků ale nově nalezené mumie nemusí být královské.
"Nejsem si jist, zda je to hrobka královská. Ale zřejmě to byl někdo od královského dvora. Ne každý si mohl postavit hrobku Údolí králů," řekl jeden z vedoucích výzkumného týmu Edwin Brock z Univerzity v Tennessee. "Je možné, že máme před sebou hroby současníků Tutanchamona - Amenhotepa III. (známý také jako Amenofis III) nebo Haremheba."
Egyptská Nejvyšší rada pro starožitnosti uvádí, že v hrobce se nachází pět sarkofágů vyřezaných ze dřeva do tvaru lidského těla. Jsou vyzdobené barevnými pohřebními maskami. Jsou částečně poškozeny termity. Hrobka obsahuje také velké množství skladovacích nádob z alabastru. "Z neznámého důvodu došlo k pohřbu rychle a do malých prostor," dodává úřad. Objev archeologů leží pět kilometrů od hrobky Tutanchamona. Hrob byl pokrytý sutinami chatrčí dělníků z pozdějšího období vlády devatenácté dynastie, tedy přes sto let po zapečetění hrobky. Zatím poslední objev nepoškozené hrobky v Údolí králů se uskutečnil před osmdesáti lety, kdy Brit Howard Carter vstoupil do pohřební komory faraona Tutanchamona.
Vědci ale předpokládají 62 hrobek v Údolí králů - můžeme se tedy v dalších letech těšit na nové a nové objevy. "Před sto lety archeologové prohlásili, že už tu nic nového nemůže být objeveno. Pak objevil Carter Tutanchamona. Pak tedy řekli, že už nic nového nebude. A máme nový objev." dodává americký archeolog Kent Weeks.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama