Úprava vlasů jako druh umění

21. března 2007 v 12:45 | Martina |  Každodenní život
Egypťané si svého těla a zvláště vlasů velmi hleděli. Úprava vlasů byla nedílnou součástí toalety a vyžadovala každodenní péči. Ani muži účes nezanedbávali.
Mladá princezna právě dokončila svou toaletu. Pozorné služebnice, které se kolem ní točí, jí potírají dlouhé vlasy vonným olejem. Ten vlasy zpevní a zároveň připraví na další krášlení. Služebnice princezně rozčešou vlasy slonovinovým hřebenem a upletou z nich mnoho tenkých copánků. Dnes se koná slavnost, a proto chce mladá krasavice vypadat co nejženštěji. Ještě neví, jakými šperky se ozdobí. Dlouho váhá mezi zlatem vykládaným diadémem s ozdobou ve tvaru lotosového květu a pokrývkou hlavy s pestrobarevným ptáčkem, která by zvýraznila její jemné rysy.

Pomůcka pro svádění
V tento významný den si nevezme paruku, aby mohli všichni obdivovat její nádherné vlasy. Mladá žena nakonec neodolá diadému zdobenému zlatem. Kadeřnice jí podává zrcadlo z leštěného kovu ve tvaru palmového listu, aby princezna mohla naposledy spokojeně zhodnotit svůj vzhled.
Slavnost bude krásná a ona bude její královnou. Její vyzývavá smyslnost bezpochyby přiláká pohled vezírova syna. Aby o tom sama sebe ujistila, v duchu i přeříká báseň: "Milostnice dobře ví, jak mne polapit. Rozhazuje tenata ze svých vlasů, nasazuje mi pouta svého pohledu." A pokud by se nějaká konkurentka pokusila odloudit jí jejího vyvoleného, bez váhání by požádala mága o recept na lektvar, po němž by opovážlivé dívce vypadaly vlasy!
Vlasy, nebo paruky
Egypťané příliš nechápali Asiaty, kteří si nechávali růst vlasy a vousy. Sami si totiž hlavu vyholovali, aby jim lépe sedla paruka - základní prvek elegance. Muži si nechávali růst vous pouze dočasně na znamení smutku po úmrtí v rodině. Rusé vlasy měli podle Egypťanů lidé nakažení morem, opuštění bohy. Proto byli často vyobcováni ze společnosti, někdy dokonce zavražděni. Někteří muži si vyholovali celou hlavu, jiní nosili vlasy ulízané a sčesané za uši. Byli i tací, kteří nosili vlasy sestříhané nakrátko, takže jejich účes připomínal kulatou čapku.
Kadeřník, privilegované povolání
Kadeřníci měli výsadní postavení. Za zákazníky, kteří během úpravy vlasů a brady klečeli, chodili domů. Nejprve jim zvlhčili vlasy a vous mastí a pak je oholili dobře nabroušenou břitvou s bronzovou čepelí. Aby zmírnili pálení po holení, opatrně do pokožky vmasírovali přípravek z oleje z hořkých mandlí. K péči o vlasy se používaly nejrůznější pomády a přípravky, které měly dodat vlasům lesk a sílu. Mimo jiné se využívala například hena. Egypťané také znali přípravky proti padání vlasů a používali barviva, aby vyhověli módním trendům, nebo skryli šediny. Ženy, které si nechaly narůst dlouhé vlasy, je splétaly do copánků, nebo natáčely. Malé děti měly hlavu vyholenou a nosily tzv. loknu dětství, což byl pramen vlasů ponechaný na straně hlavy. Profesionální tanečnice nosily dlouhý cop, který byl zakončen koulí. Šlo o jakési závaží, které podtrhovalo krásu akrobatických prvků a arabesek.
Vlásenkář, významná osoba
I vlásenkáři měli důležité postavení. Jen oni znali poslední módní trendy a věděli, jaké paruky se budou nosit. Paruky mohli vyrábět jen nejzručnější řemeslníci. Timu je vlásenkář pověstný svými znalostmi a nápaditostí. Nikdo jiný neumí vyrobit tak krásné paruky jako on. O tohoto mistra loken a příčesků se přetahují nejvýznamnější domácností ve městě. V jeho dílně ukládají řemeslníci čerstvě ostříhané vlasy do alabastrových nádob. Jejich spolupracovníci zase vyrábějí copy a kadeře. Někdy přidávají k lidským vlasům i rostlinná vlákna. V rohu místnosti jsou v papyrových skříňkách uloženy špendlíky, jehly a další pomůcky.
Ve zdobených dózách jsou zase parfémy a masti, jimiž se paruky navoní. U vchodu stojí dřevěné hlavy ke zkoušení paruk a poslíčci, čekající na paruku k dodání zákazníkovi. Do proutěné truhly Timu uložil nepravé vousy, jejichž délka odpovídá postavení zákazníka. Čím kratší vous, tím vyšší postavení.
Parukářské umění
Paruky byly nejrůznějšího druhu. Chudí lidé je zhotovovali z vlny, nejčastěji se však vyráběly z lidských vlasů. Mohly být nakadeřené, natočené, nebo krátké a nasazené na hlavě jako čapka. Dlouhé a polodlouhé paruky se nosily při slavnostech. V takovém případě byly rozděleny do dvou pramenů, které spadaly na ramena. Někdy se nosily jen příčesky, které zvětšovaly objem vlasů, nebo sloužily jako další šperk. Služky určené na tuto práci používaly jehlice ze dřeva, slonoviny, zlata, nebo kostice a řídké hřebeny, které držely účes. Vlasy se uhlazovaly horkým včelím voskem nebo pryskyřicí.
 


Aktuální články

Reklama