Kanopa; kartuše; katarakt; kenotaf; kiosek; lapis lazuli

7. května 2007 v 10:41 | Martina |  ...slovníček...
  • KANOPA
Jedna z povětšinou čtyř (často kamenných) nádob určených k uložení mumifikovaných vnitřních orgánů zesnulého člověka, případně posvátného zvířete. Do kanop se ukládal žaludek, játra, plíce a střeva. Nádoby byly pod ochranou božstev - jednak synů Horových (Amseta, Hapiho, Kebehsenufa a Duamutefa), jejichž podoby byly často vytvarovány na víku nádob, ale také bohyň (např. Eset).
  • KARTUŠE
V rámci egyptského výtvarného umění se tak označuje oválný rámeček zobrazovaný pomocí provazu. Psala se do něj dvě z pěti jmen egyptského panovníka - trůnní a rodné jméno. Kartuše svojí magickou mocí chránila panovníka, jehož jméno bylo vepsáno dovnitř. Často se objevovala ve výzdobě egyptských chrámů.
  • KATARAKT
Řecký výraz pro peřeje ve vodních tocích. První katarakt v oblasti dnešního Asuánu tvořil ve starověku jižní hranici egyptského státu. Na sever od něj se nacházel první hornoegyptský kraj, na jih pak oblast Núbie. Egypťané v jistém období ovládali území až po 4. katarakt na území Horní Núbie (dnešního Súdánu).
  • KENOTAF
Řecké označení pro zdánlivou, nepravou hrobku, do které nebyly uloženy tělesné ostatky mrtvého, které byla stavba zasvěcena. V Egyptě se vyskytovaly na několika místech, nejznámější pocházejí z hornoegyptského Abydu, kde většinou šlo o záměr, kdy majitel kenotafu takto měl být přítomen co nejblíže bohu Usirovi, vládci říše zesnulých. Někdy si však stavbu kenotafu vyžádaly okolnosti, kdy majitel hrobky, např. panovník, zemřel mimo území Egypta (jak se uvažuje v případě Sechemchetovy hrobky).
  • KIOSEK
V egyptské architektuře se tak označuje malý, v půdorysu pravoúhlý, na bocích otevřený pavilon. Po jeho obvodě se tyčily sloupy nebo pilíře, propojené zdí přibližně poloviční výšky ("poprsňová zeď"). Nejznámějším příkladem je tzv. Trajánův kiosek na ostrově Philae.
  • LAPIS LAZULI
Hornina tvořená sytě modrým nerostem lazuritem, složeného z oxidů křemíku a síry. V Egyptě velmi ceněná a využívaná především ve šperkařství.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama