Maat; mammisi; mastaba; modrá koruna; moringa

7. května 2007 v 10:31 | Martina |  ...slovníček...
  • MAAT (s malým 'm')
Egyptský výraz pro kosmický a společenský "pořádek", "spravedlnost" a "pravdu". Bohové tento řád dali Egyptu při stvoření světa. Maat byl proto protipólem všeho neuspořádaného, destruktivního a nespravedlivého, před čímž bylo nutné Egypt chránit - tento úkol byl jednou ze základních součástí egyptského královského kultu.
  • MAMMISI
Výraz převzatý z koptštiny, který znamená "dům, místo zrození". V egyptologii se používá pro označení nevelkých svatyň, stavěných během Pozdní a Řecko-římské doby v posvátných okrscích chrámů lokálních bohů. Uctívalo se v nich zrození božského dítěte tvořícího součást místní božské triády. S tímto dítětem se také ztotožňoval egyptský panovník, jehož rodiči se tak stávala místní božstva.
Výraz odvozený z arabského slova pro lavici před domy současných obyvatel Egypta. Označuje se jím typ nekrálovské hrobky se severojižně orientovanou nástavbou obdélníkovitého půdorysu vyznačující se svými skloněnými bočními stěnami (sklon kolem 80°). Tělo zesnulého se nacházelo v podzemní pohřební komoře přístupné vertikální šachtou, která ústila na střešní terase hrobky, nebo sestupnou chodbou. Hlavní kultovní část mastaby původně tvořila pouze nehluboká nika s nepravými dveřmi, později se vyvinula v obětní kapli, doplněnou v některých případech o další prostory - serdab, sklady, místnost s nikami, otevřený dvůr, atd. Stěny kultovních prostor hrobek byly zdobeny malovanou reliéfní výzdobou zobrazující scény z každodenního života zesnulého, jeho rodiny, podřízených, z výroby pohřební výbavy a přípravy pohřbu. Nejznámější mastaby jsou Cejova, Ptahšepsesova, Mererukova nebo Kagemniho hrobka.
  • MODRÁ (VÁLEČNÁ) KORUNA
Koruna s ureem; její tvar připomíná biskupskou mitru. Obvykle má modrou barvu, panovník ji nosil do války.
  • MORINGA
Druh stromu s olejnatými plody spojovanými s určitými božstvy, která jsou popsána, že jsou "pod" případně "ve svém stromu moringa".
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama