Naos; natron; nemes; nepravé dveře; nom; nomarcha

7. května 2007 v 10:18 | Martina |  ...slovníček...
  • NAOS
Uzavíratelná svatyně, většinou v podobě schrány či skříně, určená k uchovávání kultovních soch, vyráběná zpravidla ze dřeva nebo tvrdých druhů kamene. Umisťována byla v chrámech nebo hrobkách, v jejich nejposvátnějších prostorech, proto má někdy tato místnost stejný název.
  • NATRON
Přírodní směs uhličitanu sodného a hydrogen-uhličitanu sodného, jež se těžila především ve Wádí Natrún, ležícím na severozápad od dnešní Káhiry. Natron se používal k vysoušení těl zesnulých v průběhu jejich balzamování, a také k očišťování a vykuřování během vybraných kultovních úkonů.
  • NEMES
Egyptský název pro šátek, který byl používán jako pokrývka hlavy krále nebo boha. Vzadu byl upraven do podoby uzlu. Zepředu měl lichoběžníkovitý tvar, jeho dlouhé cípy spadaly po stranách hlavy na prsa svého nositele.
  • NEPRAVÉ DVEŘE
Kamenná, někdy ale také dřevěná stéla napodobující skutečné dveře domu. Umisťovala se do hlavní obětní kaple egyptských hrobek. Představovala středobod staroegyptského zádušního kultu. Před nepravými dveřmi se během příslušných obřadů pokládaly obětiny, sloužící k zajištění posmrtné existence zesnulého, jehož jméno a tituly obsahovala ve své výzdobě. Byla místem, kudy zesnulý mohl komunikovat se světem živých.
  • NOM
Řecký výraz pro správní jednotky, na které byl Egypt již od doby 3. dynastie rozdělen. V Horním Egyptě existovalo až 22 a v Dolním Egyptě 20 krajů. V jednotlivých krajích byla uctívána místní božstva, většinou spojená s chrámy ve správních centrech jednotlivých chrámů. Kraje byly reprezentovány standartami, na kterých byla vyobrazena tato božstva, fetiše nebo další symboly.
  • NOMARCHA
Řecký termín pro označení správce kraje zastupujícího v nomu panovníka. V Ptolemaiovském období nejprve označoval úředníka, který měl na starosti zemědělské práce, později pro níže postavené členy finančních úřadů v nomech. Významnou lokalitou spojenou s tímto termínem je Bení Hasan, kde se nechávali pohřbívat správci místního kraje, kteří v Prvním přechodném období a Střední říše zažívali období poměrně velké nezávislosti na ústředních správních orgánech.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama