Obelisk; opet; ostrakon; otevírání úst

7. května 2007 v 10:08 | Martina |  ...slovníček...
V průřezu čtverhranný, vzhůru se zužující pilíř ukončený pyramidionem. Buď mohl být vyroben z jednoho velkého kusu kamene (monolitu), nebo byl postaven z většího množství kamenných bloků. Šlo o jeden z hlavních symbolů slunečního boha. Nejdůležitější doklady obelisků pocházejí ze slunečních chrámu doby 5. dynastie (panovníků Veserkafa a Niuserrea), dále z Héliopole (s kartuší Tetiho). Často se objevovaly po stranách hlavních vchodů do chrámů doby Nové říše.
Egyptský název jedné z nejvýznamnějších náboženských ceremonií. Slavila se každoročně v Thébách a trvala až 27 dní. Jejím vrcholem bylo procesí v jehož čele byla nesena kultovní bárka boha Amona; procesí vycházelo z karnackého Amonova chrámu a směřovalo do 3 km vzdáleného chrámu v Luxoru, posléze se vydávalo na zpáteční cestu.
  • OSTRAKON
V egyptologii se tento řecký výraz ("střep") používá pro označení úlomků keramiky nebo vápence, sloužících starým Egypťanům jako materiál ke psaní nebo kreslení (jako skicář), jako náhrada za dražší papyrové svitky. Ostraka většinou obsahují texty každodenního charakteru (dopisy, účty, školní texty), ale někdy i literární díla. Nejznámějším je soubor ostrak z Dér el-Medíny zpracovaný významným českým egyptologem Jaroslavem Černým.
  • OTEVÍRÁNÍ ÚST
Důležitý náboženský obřad spojený s pohřbem zesnulého. V jeho průběhu docházelo za pomoci přikládání různých rituálních nástrojů k ústům, očím a dalším smyslovým orgánům vyobrazených na soše nebo rakvi zesnulého k oživení a regeneraci sil zesnulého pro život na onom světě. Dokladem provádění tohoto obřadu jsou nejen jeho různá zobrazení, ale i sady nástrojů pro obřad otevírání úst.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama