Sed; sem; serdab; serech; speos; stéla; šemu

7. května 2007 v 9:23 | Martina |  ...slovníček...
  • SED
Egyptský název pro svátek královského jubilea, tj. 30 let vlády panovníka. Tyto několikadenní obřady měly za úkol zajistit obnovu králových fyzických a magických sil. Významnou úlohu hrál i v rámci zádušního kultu panovníka, jak dokládají např. výsledky archeologického výzkumu Necerichetova (Džoserova) pyramidového komplexu v Sakkaře; doklady rituálů spojených s tímto svátkem pocházejí i z prostředí slunečních chrámů Staré říše, ale i z královských staveb pozdějších období.
  • SEM
Typ kněze, především souvisejícího s Ptahem z Memfidy. Je oděn do leopardí kůže a nosí dlouhou postranní loknu.
  • SERDAB
Původně arabské slovo ("sklep"), kterým se v egyptologii označuje uzavřená komora v hrobce. Do serdabu se ukládaly sochy zesnulého, zobrazeného většinou v různém věku i administrativních a náboženských funkcích. Serdaby se často nacházely poblíž obětních kaplí, se kterými byly spojeny úzkými průzory tak, aby se zesnulý mohl zúčastnit obřadů, které měly zásadní význam pro jeho věčný život na onom světě.
  • SERECH
Egyptský název pro výrazně stylizované vyobrazení průčelí královského paláce předdynastické a Archaické doby se vchodem, do nějž se vpisovalo z panovníkových jmen, tzv. Horovo jméno. Na serechu, který představoval úzký rámeček, byl zobrazován sokolí bůh Hor.
  • SPEOS
Řecké označení chrámu vytesaného do skály; nejznámější speos je v Abú Simbelu v Núbii. Podtypem je hemispeos dělící se na část vybudovanou ve skále a přístavbu, stojící před vchodem do ní.
  • STÉLA
Obecně užší kamenná deska s nápisy a většinou další výzdobou. Ve starém Egyptě zádušní stéla (moderní název) uváděla jméno a tituly zesnulého a představovala tak svého druhu náhrobní kámen, např. Mernejtina a Vadžiho stéla v Abydu a Snofruova stéla v Dahšúru), před nějž se zesnulému předkládaly obětiny, zesnulý byl na ní často vyobrazen. Na stéle se však zachycovaly i významné historické události a náboženské texty - jednou z nejznámějších stél je Merenptahova.
  • ŠEMU
Egyptský název letního ročního období charakterizovaného vysokými teplotami. Kromě toho Egypťané odlišovali další dvě roční období - achet a peret.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama