Zloději pomohli vědcům

24. května 2007 v 16:22 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Lupiči přivedli archeology k vzácné hrobce starověkých egyptských zubařů. "Kdo vstoupí, bude napaden krokodýlem a hadem," stojí u vchodu vzácné podzemní stavby. Lupiče nápis neodradil. Policie je sledovala až do chvíle, kdy chtěli hroby ukryté v pouštním písku otevřít. Po jejich zatčení dostali místo na starosti odborníci. "Musíme zlodějům poděkovat," přiznal šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Hawáss. Stavba z hliněných cihel a vápence je více než 4000 let stará. Zubaři tedy ošetřovali chrupy panovníků 5. dynastie i jejich rodin.

Byli partnery, na mumifikaci neměli
O významu objevu svědčí i umístění hrobky - leží v komplexu pyramid v Sakkaře. Nedaleko Džoserovy pyramidy, kterou archeologové považují za vůbec nejstarší v Egyptě. "Dokazuje to, jakou váhu přikládali starověcí králové péči o zuby," dodává Hawáss. Ačkoliv po službách zubařů byla poptávka, poklady hodné faraónů vědci nenašli. Chybějí mumie i stavební materiál, který běžně používali tehdejší boháči. "Účelem hrobky je trvat věčně," říká archeoložka Carol Redmountová z Kalifornské univerzity v Berkeley, "takže vytrvat musí i stavební materiály. A hliněné cihly to očividně nedokážou." Při prohlídce Hawáss poukázal na to, že mezi symboly na stěnách hrobky se několikrát objevuje oko a zub. Podle zkušeného archeologa jde o neklamný znak profese, kterou trojice mrtvých vykonávala. Nejvyšší z nich se jmenoval Ij Mraj. Muži nebyli příbuzní. S největší pravděpodobností však byli kolegové.
Sloupy - vypravěči života
Na sloupech u vchodu ke hrobu hlavního dentisty jsou výjevy ze života lidí. Zubaře ukazují při denních rituálech. Vidět lze i porážení zvířat, obětování tisícovky bochníků chleba nebo tisíc džbánů s pivem za mrtvého. Vedle vstupu jsou falešné dveře pokryté miniaturními a pečlivě vyvedenými hieroglyfy. Archeoložka Carol Redmountová vysvětluje, že zde bylo místo kontaktu mezi mrtvými a světem živých. Ti, kteří přišli na místo poprvé po 4000 letech, tedy lupiči, teď sedí ve vězení. A snaha archeologů o nalezení více takových staveb horečně pokračuje. Zahí Hawáss odhaduje, že i po sto padesáti letech nepřetržitých vykopávek odhalil egyptský písek pouhou třetinu svých pokladů.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama