Lov v poušti

29. července 2007 v 12:27 | Martina |  Každodenní život
Lov v poušti byl pravděpodobně od počátku egyptských dějin oblíbenou zábavou faraona a vysokých hodnostářů. Terčem jejich šípů a cílem nástrah, které kadli, byla nejrůznější divoce žijící zvířata. Byly mezi nimi i druhy, které bychom již dnes v Egyptě nenalezli.


Poušť byla pro Egypťany tajuplným prostorem, který obývala nejen divoká zvěř, ale také podivná stvoření a bájné příšery. Každý Egypťan, který se vydával na lov, snil o tom, že se mu podaří nějakou tajemnou bytost polapit a přivézt s sebou. Poušť byla ovšem především výsadním lovištěm faraonů, kteří s oblibou nechávali zobrazovat na stěny svých hrobek výjevy, jež líčily jejich odvahu a zručnost při lukostřelbě. Arabská a Libyjská poušť byly oblastmi, ve kterých mezi jednotlivými oázami putovalo mnoho druhů zvířat z nichž některé bychom dnes v těchto místech už nenašli - například kozorožci, gazely, pštrosi či žirafy, kteří se časem přesunuli do jižnějších částí Afriky. Od dob Střední říše se lov stal prestižním sportem a mužnou zábavou, která však v sobě leckdy skrývala i nebezpečí.
Nebezpečné dobrodružství

Lov v poušti vyžadoval pečlivou přípravu a účast mnoha pomocníků. Rozlehlé písčité plochy "rudé země" byly pro Egypťany nepřátelským prostředím, jež obývali duchové z temnot, žijící na okraji Reem stvořeného světa.
Než faraon opustil zelenající se břehy Nilu a odvážil se mezi přelévavé duny, vybral si spolehlivé muže, bez jejichž účasti by lov znamenal veliké riziko. Bral s sebou v prvé řadě muže nuu, odborníky na poušť, kteří znali každičký kousek písku a skal. Těmto kočovníkům, žijícím na okraji údolí Nilu, se nikdo nevyrovnal ve znalostech pouštních cest, sledování gazelích stop, hledání stád přímorožců a nahánění zvěře pánům, kteří si najali jejich služby.
Faraon si také s sebou na lov brával smečku psů, nejčastěji chrtů, kteří byli vytrvalí a rychlejší než gazely a schopni vyčenichat kozorožce či antilopy. Chrti se dokonce nebáli ani lvů. Snad proto někteří z nich stáli celé jmění. Chovatelé chrtů se měli dobře. Některé vlastníky chrtů poutal k jejich miláčkům hluboký cit. V jedné povídce z období vlády 20. dynastie se vypráví o princovi, který si raději sáhl na život, než aby se musel odloučit od svého oblíbeného zvířete. Přátelství mezi člověkem a psem je zachyceno i v mnoha hrobkách. Pes je na těchto výjevech na důkaz uznání označován jako "pán", "dobrý společník" či "velký útočník".
Lovecké techniky

Než se v období Nové říše do Egypta dostali koně, putovali lovci po poušti pěšky. Psy drželi na vodítku, někteří sluhové nesli potraviny, jiní zase klece, zbraně a sítě.
Když se faraon a jeho dorpovod dostali do pouště, nuu jim kupříkladu sdělili, že se poblíž napajedla poblíž horského masivu nachází velké množství divoké zvěře. Poté co se lovci dostali stádu na dohled, nechal faraon vypustit psy a někdy i hyeny, které se Egypťané v období Staré říše stále snažili domestikovat. Výhodou hyen bylo, že jejich silný pach překryl pach člověka. Mezi přímorožci a antilopami zavládl zmatek Rychlí psi se na ně vrhli, prokousli jim hrdlo nebo způsobili smrtelné rány na nohou. Zvířata, kterým se podařilo uniknout psům, dostihly šípy vyslané panovníkem a jeho dvořany. Od období Nové říše pronásledovali lovci přeživší zvířata také na vozech a zabíjeli je oštěpy. Lov šelem jako například lvů a levhartů vyžadoval od lovců zvýšenou pozornost. Tato zvířata totiž dokázala přítomnost člověka vycítit. Lov šelem tedy trval velice dlouho. V takovém případě nosili sluhové lovcům jídlo a pití, které udržovali v chladu v zemi nebo ve stanu.
Jinou technikou lovu bylo chytání zvěře do sítí. Kolem určitého prostoru se rozprostřela síť, v níž byl vystřižen jeden otvor, kterým se zvěř měla dostat dovnitř. Tento způsob lovu se obvykle praktikoval v úzkých uzavřených údolích. Doprostřed pasti nastražili sluhové vodu a potravu. Po určité době návnada přilákala jeleny, gazely, přímorožce, pštroy nebo ovce. Na znamení vedoucího lovu sluhové holemi nahnali zvířata k faraonovi a jeho doprovodu. Lovcům pak již jen stačilo prokázat svou šikovnost. Archeologové objevili skaraby, do jejichž podstavy byly vyryty texty, které upomínaly na lovy Amenhotepa III., jenž se holedbal, že vlastníma rukama zabil 102 lvy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama