Líčidla a masti, tajemství krásy

5. srpna 2007 v 11:35 | Martina |  Každodenní život
Egypťané zbožňovali parfémy a jiné aromatické látky. Zpočátku byly masti a parfémy používány výhradně při náboženských obřadech, později se však staly běžnou součástí každodenního života. Egypťané je používali nejen při toaletě, ale i u příležitosti různých svátků a slavností.

Aromatické látky, masti a parfémy se dlouho používaly jen při náboženských obřadech a balzamování. Přístup k nim měli pouze kněží, znalí výrobních tajemství, kteří s nimi vylepšovali nesmrtelné. Návody na jejich přípravu byly zapsány na zdech chrámů, například na Horově chrámu v Edfú. Jak v zemi rostl blahobyt a zvyšovala se životní úroveň, začali Egypťané postupně svou toaletu, kterou kvůli horku prováděli několikrát denně, zakončovat použitím vonných mastí. Kněží výměnou za hodnotné dary bez váhání prodávali parfémy vyráběné v chrámech. Slavnostní sály byly vystýlány květinami a vonné pletence splývaly po zdech, nebo se obtáčely kolem číší. Parfémy ovládly nábytek, oblečení i lůžka. Ženy pálily aromatické látky ve speciálních vykuřovadlech.
Skříňka plná pokladů

Krásná Neferchat klečí na rákosové rohoži. Kolem ní se tlačí pozorné služky. Jedna z nich právě otevřela překrásnou papyrovou skříňku, v níž jsou uloženy vzácné parfémy. Jiná bere z poličky porfyrové, alabastrové a achátové nádobky s mastmi. Neferchat je velmi hrdá na svou jedinečnou sbírku krabiček na masti, vyrobených ze dřeva a slonoviny, ve tvaru ptáčků, květin a rybek. Za svou paní stojí další služka. V pravé ruce drží flakon z duhového skla s temným líčidlem, jímž se natřou víčka a zvýrazní oči. V levé ruce má krabičku z malovaného dřeva ve tvaru papyrového květu, v níž jsou uložena další líčidla.
Líčidlo proti infekcím
Nadchází chvíle mytí. Služka lije z konvice na hlavu krásné dámy vodu vonící po růžích a jasmínu. Tekutina se jí rozlévá po pokožce, kterou svěže provoní. Po osušení urozená paní přechází do místnosti s mastmi a položí se na lůžko, jehož nohy mají tvar lvích tlap. Masérka potírá její hedvábné tělo vonnými mastmi vyráběnými z rostlinných olejů, hořkých mandlí a medu. Tyto oleje, parfémované myrhou, kadidlem, skořicovníkem, lilií nebo pistácií terebintovou, pokožku nejen zjemní, ale i provoní. Po promazání celého těla vstupuje do místnosti mladá služka s flakonkem s líčidlem. Neferchat dnes před zeleným odstínem (vadž) dává přednost černému (setmet). Před leštěným kovovým kotoučem, který sloužil jako zrcadlo, vyndá ze slonovinového držáku ebenovou jehlu, ponoří ji do flakonu a horní a dolní víčko zvýrazní černou linkou. Líčidlo chrání i před očními infekcemi vyvolávanými zrnky písku a mouchami. Toto líčidlo se získává drcením galenitu, což je minerál těžený v pohoří táhnoucím se podél Rudého moře.

Ňadra navoněná jasmínem

Z krabice s mastmi si bere olovnatou bělobu (uhličitan olovnatý), která dodá její pokožce tu správnou barvu, a červené líčidlo na projasnění tváří. Modrým líčidlem si pak na čelo opatrně nakreslí tenoučké žilky. Na plné rty štětečkem rozprostře karmínovou růž. Poté jí služka potře dlaně a chodidla práškem z heny sytě oranžové barvy.
Všechny tyto přípravy vyžadovaly od Neferchat takové sousředění, že se nyní potřebuje trochu uklidnit. Klečící služka jí dává čichat omamně rafinovanou směs z květů velmi vzácného růžového a bílého lotosu.
Nyní už se může mladá koketa zadívat do druhého, většího zrcadla, jehož rukojeť je ve tvaru mladé ženy s vonným kuželem na hlavě. S líčením je spokojená, a může se tedy přejít k účesu. Jemně nakadeřená dlouhá paruka krásně rámuje něžný dívčí obličej. Jednotlivé prameny paruky jsou u konečků zdobený barevnými korálky. Až bude konečně hotová, oblečená a načesaná, vyjde ven s ňadry navoněnými jasmínem a kosatcem. V ruce bude držet kytici z umělých květin, v nichž jsou ukryty flakonky s vůněmi.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama