Jsem voják ve službách faraona

19. září 2007 v 23:13 | Martina |  Každodenní život
Senmut je nervózní. Faraon rozhodl, že bude válka. Aby panovník povzbudil své vojsko, osobně se účastní rozdělování zbraní a výstroje.

Tribuna je připravena. Ramesse II. sedí na židli z ebenového dřeva pod baldachýnem z režného plátna. Před ním stojí tisíce mužů oděných do jednoduchých suknic a čekají na rozdělování zbraní a výstroje. Na svém místě jsou i písaři připravení k práci se štětečkem a listem papyru na kožené podložce. Vedle monarchy se potichu radí vezír, královský písař a vyšší úředníci. Jednotlivé zbraně jsou srovnány podle typu. Tady leží kožené toulce a šípy, kousek dál luky, štíty, kroužková zbroj s krátkými rukávy, helmice, srpovitě zahnuté meče a dokonce "bumerangy" - házecí hole používané zpočátku k lovu a později i jako válečná zbraň.
Faraon povzbuzuje své muže
Řady vojáků ztichly. Faraon vstává a přednáší působivý projev, v němž vychvaluje úspěchy egyptské armády a nadcházející vítězné tažení, jehož se všichni společně zúčastní ve jménu Amona.
Přehlídka může začít. Přistoupí první řada a obdrží svou výstroj. Písaři vše pečlivě zaznamenávají. Nyní předstupuje Senmut. Neodvažuje se zdvihnout pohled k faraonovi, jehož postava září ve slunečním svitu. Jeden úředník mu podává kroužkovou zbroj a helmici s chocholem zakončeným střapcem. Helmice je pro bojovníky velmi důležitá, neboť chrání hlavu a týl. Senmut jako jediný dokáže trefit jeřába v letu a bude proto lučištníkem na královském voze!
Senmut nevychází z údivu nad bohatým vybavením. Je třeba říci, že vojáci Nové říše měli mnohem lepší výstroj než jejich předchůdci v dobách Staré a Střední říše. Tehdy se těžkooděnci museli spokojit s primitivní výzbrojí, jež se skládala z dřevěného štítu potaženého volskou kůží, kopí s měděným hrotem a meče. I ostatní pěšáci mohli jen snít o kroužkové zbroji či helmici - měli na sobě pouze bederní pás a jako zbraň používali luk a jednoduché šípy vyráběné z netvrzeného bronzu. Jednoduché nebo složené luky se používaly až do konce 18. dynastie, kdy je nahradily luky trojúhelníkovité. Ty se snáze vyráběly ve velkém množství a také byly lépe ovladatelné. Výraznější změna technologie, modelů a kvality výzbroje nastala teprve v době Nové říše.
Výborní imitátoři
Lepší vojenská technika se do Egypta dostala díky výbojům Hyksósů, což byli příslušníci různých semitských kmenů ze západní Asie, kteří pronikli do Egypta přibližně v 18. století př. n. l. Právě díky těmto tradičním nepřátelům Egypta se do země pravděpodobně dostali také koně a bojové vozy.
Později, v dobách Nové říše, převzali faraonovi vojáci řadu zbraní a druhů výzbroje (trojúhelníkovitý luk, helmice, kroužkovou zbroj a zahnutý meč) od dalších tradičních nepřátel - Syřanů a Chetitů. Kroužková zbroj se skládala z kožené vesty s krátkými rukávy pošité kovovými plátky. Jak se Egypťané střetávali se stále vynalézavějšími protivníky, zlepšovaly se i jejich bronzové zbraně díky vylepšení poměru cínu a mědi ve slitině. Odolnější železné zbraně, používané Chetity, zřejmě Egypťany zprvu příliš nenadchly. Železná dýka nalezena v Tutanchamonově hrobce byla spíše slavnostním předmětem než bojovou zbraní.
Syrské "háky" se staly součástí egyptské válečné výzbroje za Thutmose III., který se přesvědčil o jejich ničivých účincích. V boji zblízka vojáci používali sekeru se zakřivenou čepelí pro řezné a sečné rány, primitivní palici s kamennou hlavicí a dýky.
Povolání vojáka nebylo příliš oblíbené
Egypťané byli svou povahou spíše rolníci než válečníci. Nicméně aby uchránili sklizeň v deltě před výboji asijských národů nebo před Lybijci na západě země, brzy vytvořili armádu, jež se rychle stala armádou profesionální. Zatímco budoucí důstojníci se rekrutovali z nižší a střední buržoazie, pěšáci pocházeli z těch nejchudších tříd - faraonovi vojáci totiž byli odměňováni v naturáliích. Za vlády Ramessovců se vojsko skládalo z pěchoty a vozby. Povolání vojáka se často dědilo z otce na syna. Za odměnu dostávali půdu, pouze členové královské gardy pobírali ještě "příplatek" ve formě masa a obilí. Počínaje 18. dynastií se členy armády začali stávat i cizinci. Egypťané se totiž od povolání vojáka zřejmě stále více odvraceli.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama