Mumie měla nejstarší funkční protézu na světě

6. listopadu 2007 v 22:35 | Martina |  ...mumie
Umělý palec vyrobený ze dřeva a z kůže, který je nasazen na noze jedné z egyptských mumií, by mohl být nejstarší funkční protézou. Soudí tak britští vědci, kteří mají nyní v plánu repliku testovat na dobrovolnících, jimž pravý palec u nohy chybí.

Pokud tým z univerzity v Manchesteru při svém experimentu dokáže, že se "káhirský palec" nejen příslušné části těla podobá, ale že také pomáhal svému majiteli při chůzi, posune počátky protetické medicíny až o 700 let zpátky, píší internetové stránky BBC. Dosud nejstarší známou protézou je umělá noha vyrobená z bronzu z období kolem roku 300 před naším letopočtem. Tato protéza byla přechovávána v královské chirurgické koleji v Londýně, ale byla zničena při bombardování za druhé světové války.
"Palec je datován mezi roky 1069 a 664 př. n. l., takže pokud dokážeme, že byl funkční, pak posuneme protetickou medicínu až o 700 let do minulosti," prohlásila vedoucí výzkumu Jacky Finchová k pozoruhodnému objektu, který je k vidění v káhirském muzeu. Experti ze Salfordské univerzity budou testovat jiný, ještě starší palec pocházející z dávného Egypta, vystavený v současné době v Britském muzeu. Tento artefakt byl zhotoven mezi roky 1295 a 664 př. n. l. ze směsi plátna, lepidla a sádry.
Podobně jako "káhirský palec" i tento jeví známky nošení, což naznačuje, že ho jeho majitel užíval ještě za svého života a že mu nebyl pouze nasazen z náboženských či rituálních důvodů při mumifikaci. Na rozdíl od "káhirského palce" ho však nelze ohnout, což napovídá, že jeho účel byl spíše kosmetický. "Co se týče oněch dvou protéz, je pravděpodobnější, že funkční byl káhirský palec, protože je článkovaný a jeví stopy opotřebování," podotkla Finchová. "Stále je připevněn k noze mumie ženy ve věku od 50 do 60 let. Místo amputace je také dobře zahojené," dodala.
zdroj: Týden.cz
 


Aktuální články

Reklama