Egypt omezí počet lidí u Tutanchamona

1. prosince 2007 v 8:54 | Martina |  ...Tutanchamon
Pouze čtyři sta lidí denně si bude moci od začátku prosince prohlédnout slavnou mumii faraona Tutanchamona v Údolí králů. Kromě toho bude hrobka v květnu příštího roku úplně uzavřena kvůli restauračním pracím na nástěnných malbách.

Mumie staroegyptského panovníka je poprvé vystavena pro veřejnost od tohoto týdne. Umístěna je pod skleněnou vitrínou v předpokoji hrobky v Údolí králů u jihoegyptského Luxoru. Skutečně lze však vidět jen hlavu a dolní části nohou, zbytek těla je zakryt plátěnou plachetkou. Šéf národní rady pro památky Zahí Hawáss upozornil, že nová opatření budou mumii chránit před poškozením, jež by jí nechtěně způsobilo množství návštěvníků vlhkostí svého dechu.
Do hrobky bude moci vstoupit 200 návštěvníků v dopoledních a 200 v odpoledních hodinách. Tutanchamonovu hrobku dříve denně navštěvovalo asi 350 turistů. S vystavenou mumií se jejich počet patrně výrazně zvýšil, žádná čísla však zatím zveřejněna nebyla. Vstupné do hrobky se platí zvlášť mimo vstupné do Údolí králů. Tutanchamon vládl v letech 1333 až 1324 př. n. l. Příčinou jeho smrti byla podle nejnovějších výzkumů pravděpodobně infekce, která vnikla do zranění na noze.
zdroj: Týden.cz
 


Aktuální články

Reklama