Jacq, Christian - Z lásky k ostrovu Philae

27. prosince 2007 v 21:57 | Martina |  beletrie-zahraniční
Na svatém ostrově Philae uprostřed Nilu na jižní hranici Egypta žije v 6. století n. l. poslední společenství vyznávající staré egyptské tradice.

Jeho členové neoblomně odmítají křesťanskou víru, která v této době již ovládá celou zemi. Hlavními postavami poutavého románu jsou krásná Isis, představená společenství, která vede nerovný boj se všemocným biskupem Teodorem, a Sabni, mladík, kterého k Isis poutá nezničitelná láska a který spolu s ní vlévá důvěru do srdcí těchto posledních stoupenců starých tajemství a obřadů.
malá ukázka:
… Během týdenní inspekce vojsk se generál Narses nudil. Disciplína, k níž se zavázal, se podobala uvadlé milence. V měsíci únoru, kdy začínaly přípravy na žně, se Elefantina utápěla v poklidné netečnosti. Blemmyové se znovu neukázali. Bledé slunce ještě nemohlo ohřát příbytek prefekta, spoutaného svým vlastním zákonem. Ten byl nucen sepsat zprávu o finanční situaci provincie a vysvětlovat císaři, že žádost o Narsovo přeložení vlastně znemožňuje každý pokus o expedici do Núbie, ačkoliv o překonání kataraktu se ještě dalo uvažovat. Již několik dní biskup vítal prefekta chladně. Svou chybnou strategií přece umožnil opětné nastolení legální existence Philae! Zatímco Isis zůstávala v chrámu, Sabni se často ubíral na své pozemky, aby odměňoval rolníky šťastné, že mohou pracovat ve prospěch svatého ostrova…
PŘEČTENO: ano, 1x
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama