Tyldesley, Joyce - Dcery bohyně Isis

11. prosince 2007 v 21:19 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
V knize Dcery bohyně Isis shrnuje přední představitelka soudobé britské egyptologie své dosavadní poznatky o životě žen ve starověkém Egyptě. Jedna z kapitol je věnována slavným egyptským královnám, ale mnohem větší prostor zabírají zasvěcené informace o "obyčejných ženách".

Dozvídáme se mnohé o manželství a rodinném životě, práci a zábavě, náboženství, výchově dětí, vzdělávání a právním systému. Autentičnost textu dodávají i zmínky o odívání, líčení, nakupování na tržištích či o staroegyptském smyslu pro humor.
Autorka vychází z přesvědčení, že "narodit se v Egyptě bylo pro ženu té doby obrovskou výhodou". Ve srovnání se svými řeckými a římskými vrstevnicemi se Egypťanky těšily právní, společenské a sexuální nezávislosti. V běžném životě se to projevovalo například v tom, že mohly vlastnit majetek a obchodovat s ním, pracovat mimo domov, uzavírat sňatky s cizinci a dokonce žít bez ochrany muže. Ty šťastnější z nich, které pronikly až do královského harému, sehrály důležitou roli ve státnických otázkách.
Kniha je doplněna bohatým obrazovým a fotografickým materiálem, který Dcerám bohyně Isis rozhodnou měrou přidává na přitažlivosti.
PŘEČTENO: ano, 1x
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama