Tyldesley, Joyce - Egypt

11. prosince 2007 v 20:53 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
Bezmála dva tisíce let poté, co Egyptu vládl poslední faraon, zůstávaly divy této starověké civilizace skryty, zdánlivě ztraceny a navždy zapomenuty. Na konci 18. století však rozdmýchala novou vlnu zájmu Napoleonova invaze a od té doby nás země pyramid nepřestává fascinovat. Posedlost vším, co jakkoli souvisí s Egyptem, mnohé lidi podnítila k tomu, aby pátrání ve žhavém pouštním písku zasvětili celý život.

Všechny tyto badatele, sběratele a archeology lze označit jako stoupence egyptologie - poměrně mladé vědy, kterou se zabývala a zabývá řada nesmírně pozoruhodných osobností, z nichž některé svou jedinečností, zvláštními návyky či úžasnými nálezy zanechaly obzvlášť výraznou stopu ve znovuobjevování starověkého Egypta, o němž pojednává tato kniha.
Renomovaná autorka a archeoložka Joyce Tyldesley se vydává ve šlépějích opravdových "Indianů Jonesů", následuje je na cestě za uměleckými díly, skvostnými památkami a hrobkami, které pomohly objasnit záhady uchvacující egyptské civilizace. Dává nahlédnout do napínavého soupeření o rozluštění hieroglyfů, přibližuje dramatické okolnosti, za nichž Howard Carter provedl svůj zcela zásadní objev na místě Tutanchamonova posledního odpočinku, a líčí rozechvění, nadšení i nástrahy v dobrodružném vyprávění o poodhalování tajemství a kouzel dávného Egypta.
"Pak moje oči přivykly šeru a z mlhy pozvolna vystupovaly obrysy, podivná zvířata, sochy a zlato; všude se blýskalo zlato. Na okamžik - který musel ostatním, kteří stáli kolem, připadat jako věčnost - jsem byl natolik ohromený, že jsem ze sebe nedokázal vydat ani hlásku, a když se lord Carnarvon, který už nedokázal dál snášet napětí, dychtivě zeptal, jestli něco vidím, vypravil jsem ze sebe jen: 'Ano, úžasné věci'."
Howard Carter
PŘEČTENO: ne
 


Aktuální články

Reklama