Tyldesley, Joyce - Pyramidy

11. prosince 2007 v 20:09 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
Staré arabské přísloví praví, že všechno se bojí času. To neplatí v jediném případě: čas se bojí pyramid. Monumentální památníky egyptských faraonů se dodnes hrdě tyčí k nebi navzdory prošlým věkům, lidské zvůli i znečištěnému ovzduší. Po tisíciletí před nimi v němém úžasu postávají poutníci, dobrodruzi, vědci, básníci i vojevůdci.

Nejslavnějšími exempláři jsou samozřejmě pyramidy v Gíze, a tak jim autorka věnuje pozornost úměrnou jejich velikosti i významu. V Egyptě však vyrostla přibližně stovka pyramid, které se liší dobou vzniku, rozměry, použitým materiálem i provedením. Některé dávno ztratily charakteristický tvar, jiné čekají na své znovuobjevení, všechny do jedné však vyvolávají otázky, na něž hledá odpověď již několikátá generace egyptologů.
Renomovaná britská archeoložka Joyce Tyldesley se v této knize soustředila na postižení historických souvislostí, náboženských představ a tradic, které umožnily vznik těchto jedinečných památek. Vytkla si za cíl ukázat nejen to, proč a jak Egypťané svá kamenná "schodiště k nebesům" budovali, ale také nakolik pyramidy zpětně přispěly k formování silného státu období Staré říše. Její přehledný a čtivý výklad poslouží jako podrobný průvodce, potěší milovníky starověké historie a čtenářům-začátečníkům pak poskytne zevrubný úvod do bádání o pyramidách.
PŘEČTENO: ne
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama