Tyldesley, Joyce - Zlatý věk starého Egypta

11. prosince 2007 v 20:00 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
V populárně naučné knize o době mocenského, kulturního i hospodářského rozmachu říše na Nilu před čtenářem defilují slavní panovníci, ale i vojáci, rolníci, stavitelé i vykradači hrobek. Poutavý přehled historických událostí doplňují pak četné citáty z dobových dokumentů, v nichž ožívají starosti, obavy i radosti dávných obyvatel Egypta.

Egyptská Nová říše patří k nejvelkolepějším a také nejlépe zdokumentovaným epochám starověkých dějin. Byla to doba mocenského, kulturního i hospodářského rozkvětu, která trvala bezmála půl tisíciletí a zahrnovala vládu třiatřiceti panovníků. Někteří z nich přitom nejsou jen nejznámějšími egyptskými faraony, ale také nejslavnějšími postavami světové historie vůbec: královna Hatšepsut, úspěšný vojevůdce Thutmose III., kacířský Achnaton, mladičký Tutanchamon nebo Ramesse II., řečený Veliký.
Joyce Tyldesley se ovšem nespokojila s jednostranným vylíčením velkolepých skutků všemocných faraonů, jak je známe z monumentálního umění. Okázalost královského dvora doplňuje nastínění života méně okázalých profesí, bez nichž by naše představa o zlatém věku egyptského království nebyla úplná. Proto před zvídavými čtenáři defilují egyptští vojáci, rolníci, stavitelé i vykradači hrobek, představitelé ctihodného cechu balzamovačů, ženy - paní domu… poutavý přehled historických událostí doplňují četné citáty z dobových dokumentů, v nichž po dlouhých tisíciletích ožívají starosti, obavy i radosti dávných obyvatel tajemné země na Nilu.
PŘEČTENO: ano, 1x
 


Aktuální články

Reklama