Vandenberg, Philipp - Král z Luxoru

12. prosince 2007 v 21:42 | Martina |  beletrie-zahraniční
Životní příběh významného archeologa, objevitele Tutanchamonovy hrobky Howarda Cartera, začíná v době, kdy mladý Howard dokončuje docházku školy.

Právě tam přichází nová učitelka, Sára Jonesová a s ní i jeho celoživotní láska. Autor sleduje Carterovy osudy milostné i profesionální, spletité cesty, jimiž se nadaný kreslíř dostal k archeologii. Jeho tragické lásky k ženám si hledaly východisko v obdivu k Egyptu a starověkým dějinám.
Carter, objevitel několika hrobů v Údolí králů, časem byl téměř posedlý myšlenkou nalézt hrob málo známého faraona Tutanchamona, panovníka 18. dynastie. Léta proto žil Carter v poušti, usiloval o splnění svého snu a mnohdy byl blíž šílenství než úspěchu.
Románová biografie líčí osudy člověka, vzešlého z chudých poměrů, který dosáhl světového věhlasu, ale přestože odhalil významnou součást dějin lidstva, zemřel téměř v zapomenutí.
malý úryvek:
"…Když Carter otevřel šedivé dveře, vyvalil se proti němu oblak zatuchlého pachu z vychladlého kouře, pachu z polorozpadlých závěsů. Pokoj byl zcela zatemněný. Nebylo možné něco rozeznat. Howard přinesl lampu z knihovny a ve dveřích ji pozvedl. 'Co vidíš, Howarde?' Hlas slečny Jonesové zněl vzrušeně. Pohled, který se Howardovi naskytl, ho připravil o řeč. Chtěl viděné popsat, avšak nedokázal to, byl tak užaslý, že lampu jen mlčky předal slečně Jonesové a o krok dozadu ustoupil. Sára si do místnosti posvítila..."
PŘEČTENO: ano, minimálně 3x
 


Aktuální články

Reklama