Waltari, Mika - Egypťan Sinuhet

12. prosince 2007 v 21:31 | Martina |  beletrie-zahraniční
Kniha Egypťan Sinuhet (Patnáct knih ze života lékaře) je rozsáhlý historický román, který zachycuje život egyptského lékaře.

Sinuhet žije v době, kdy v Egyptě vládne osmnáctá dynastie egyptských faraonů. Na trůn usedá faraon Amenhotep IV. (Achnaton), král kacíř, který se pokouší o odvážnou náboženskou reformu - uctívání jediného boha Atona.
Egypťan Sinuhet je sirotek, kterého neznámí rodiče pustí v lodičce z rákosí po řece. Sinuhet připluje do rodiny chudého lékaře Semnuta a jeho ženy Kipy, kteří mít děti nemohli a proto se ho ujmou. Přemýšlivý a osamělý chlapec se po vzoru svého otce stane lékařem a během svého dobrodružného života, plného zvratů, omylů, vítězství i proher, se zúčastní celé řady rozhodujících okamžiků tehdejšího bouřlivého politického a společenského vývoje, procestuje celý Egypt a dostane se až do Babylónu a Sýrie. Stane se zámožným a váženým mužem a dostane se až na královský dvůr, kde slouží jako faraonův osobní lékař. Často také výrazně ovlivňuje mnoho významných historických událostí.
V knize se objevuje celá řada historických osobností, jako generál Haremheb, Aje, Nefertiti, sochař Thutmose a další. Egypťan Sinuhet však překračuje rámec historického románu a obsahuje celou řadu paralel se současností. Mika Waltari v něm vyjádřil především odpor k válečnému běsnění (kniha poprvé vyšla v roce 1946) a víru v humanismus, lidskou rovnost a důstojnost. Osobité vyprávění, strhující příběh, exotické historické pozadí a jedinečná atmosféra činí z Egypťana Sinuheta vynikající dílo.
Přikládám tři různá vydání obálky knihy, ale tu, co vlastním já, jsem fakt nenašla. Mám vydání z roku 1992.
PŘEČTENO: ano, 1x
 


Aktuální články

Reklama