Zorn, Olivia - Jak je poznáme? Umění Egypťanů

3. prosince 2007 v 20:51 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
"Egypt je dar Nilu." To jsou slova řeckého historika Hérodota, jenž v letech 445 až 443 př. n. l. cestoval po Egyptě a země faraonů na něj učinila ohromný dojem. A vskutku, vliv egyptského umění lze vystopovat i v pozdějších kulturách...

Celé generace neznámých umělců vytvořily početné plastiky, které jsou estetické i pro dnešní výtvarný vkus. Sochy měly svůj účel, totiž představovaly zpodobení přírody či bytosti, aby tak duši poskytly schránku pro věčnost. Díla z rozsáhlého časového úseku vystavovaná na celém světě působí stejnorodým dojmem. Z velké části je to zásluhou uměleckých pravidel, jež byla stanovena v období Staré říše a bez větších změn přetrvala tisíce let. Když byly díky Rosettské desce rozluštěny hieroglyfy, umožnilo to dešifrovat nápisy i jména králů a výrazně se rozšířily znalosti o staroegyptských dějinách, kultuře, náboženství a životním stylu.
Kniha se dělí na tři základní kapitoly:
  • Architektura
Z egyptských architektonických děl zůstaly zachovány především velkolepé chrámové areály a komplexy hrobů, hrobek a pyramid patřících vysokým úředníkům a hodnostářům. Tyto stavby byly symbolem síly Egypta, zároveň bohatě vybavené hrobky dokládají přesvědčení Egypťanů, že po smrti - tedy po uplynutí pozemského života - budou žít dál. Ještě dnes vzbuzují obrovské pyramidy či Amonův chrám v Karnaku obdiv celého světa. Oproti tomu způsob života "obyčejného, malého" Egypťana je zjevný pouze na několika archeologických vykopávkách zbytků hliněných chatrčí, městských staveb a na dekorativních nástěnných malbách v hrobkách.
  • Plastika
Charakteristickým znakem egyptské plastiky je klid a důstojnost, jaké vyzařuje. Od počátku Staré říše je způsob ztvárňování pevně stanoven a je závazný pro všechny následující epochy. Novinky jako módní změny v oblečení a účesy se začleňují do tradičního schématu. Sochy zpravidla bývaly polychromované.
  • Plošné zobrazení
Pod pojmem plošný obraz patří všechny způsoby dvojrozměrného výtvarného ztvárňování: reliéf, malířství a kresba. Umění plošného obrazu nám v nejrůznějších výjevech předává informace o životě ve starém Egyptě. Na stěnách hrobek a chrámů i na předmětech denní potřeby je zachycen svět bohů, rituály a svátky, všední život a příroda.
PŘEČTENO: ano, 1x
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama