Jacq, Christian - Nefertiti a Achnaton

5. ledna 2008 v 8:55 | Martina |  literatura faktu-zahraniční
V této knize nás slavný francouzský egyptolog zavádí do Egypta 14. století př. n. l., kdy zemi na Nilu vládla pozoruhodná dvojice: Nefertiti a Amenhotep IV.

Tento faraon proslul zejména svou náboženskou reformou: ve snaze omezit obrovskou moc kněžstva se zřekl starého polytheistického kultu a zavedl víru v jediného boha Atona. Sám se přejmenoval na Achnatona a nechal vybudovat nové hlavní město, které nazval Achetaton, Město slunečního obzoru. Odvážná reforma sice nepřežila svého tvůrce, ale historie považuje Achnatona za jednoho z nejpozoruhodnějších vládců na trůně starověkého Egypta - a jeho manželce Nefertiti přisuzuje neméně významnou roli.
Christian Jacq se zde snaží nalézt odpověď na řadu otázek: Kdo vlastně byli Nefertiti a Achnaton? Vzbouřili se skutečně proti Amonovým kněžím, měli v úmyslu vytvořit nové náboženství a novou společnost? Byli skutečně prvními tvůrci monotheismu? Byly jejich životní osudy dílem náhody, nebo přesně cíleným "programem"? Jaký byl jejich rodinný život?
Autor jako vždy vychází z důkladného studia náboženských textů a nápisů, administrativních a diplomatických listin, ale i ze sochařských a malířských děl. Na základě zjištěných faktů věrně rekonstruuje veřejný i soukromý život Nefertiti a Achnatona i celé jejich rodiny a jeho erudice i poutavý vypravěčský styl zaručují, že i tentokrát se mohou milovníci starého Egypta těšit na mimořádný čtenářský zážitek.
PŘEČTENO: ano, 1x
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama