Doherty, Paul - Před tváří Amonovou

4. ledna 2008 v 8:30 | Martina |  beletrie-zahraniční
Faraon Thutmose II. je po bojích s vetřelci z moře v deltě Nilu nesmírně oslaben, ale útěchou je mu konečné vítězství a přesvědčení, že po návratu domů bude uvítán jako slavný vojevůdce.

Zdá se však, že jeho naděje nesdílejí zdaleka všichni. Jedním z prvních náznaků je odporné znesvěcení nedokončené faraonovy hrobky, o něž se prostřednictvím černé magie postarali Thutmosovi nepřátelé.
Faraon se konečně znovu shledává se svou královskou manželkou Hatusu (což není nikdo jiný než legendární Hatšepsut) a za nadšeného jásotu davů opět stane před sochou nejvyššího z bohů, Amona. Přímo před jeho tváří však náhle v křečích umírá a jeho lid s hrůzou hledí na zlověstné znamení - k zemi padají krvácející holubice…
Fámy se začínají šířit rychlostí blesku, sídelní město je zachváceno panikou a královna Hatusu přísahá, že odhalí pravdu. Byl snad faraon zavražděn? Další neblahé události tomu bohužel nasvědčují, zvlášť když jednoho z vojevůdců smrtelně uštkne had a do hodovní síně je coby dar doručena uříznutá hlava!
Faraonova mladá vdova musí jednat. O to rychleji, že klika vedená velkým vezírem se ji snaží vyštvat z paláce a od hranic se do Egypta valí nebezpečí v podobě válečníků sousední říše.
S pomocí nejvyššího soudce, ctihodného Amerotkea, muže s odvážným srdcem a rozumem ostrým jako břit meče, se vydává na cestu, na jejímž konci možná čeká slavné vítězství a posvátná koruna faraonů - ale možná že také smrt.
malá ukázka:
… Vůdce Dětí Amemaitiných neměl ani ponětí, kdo jej, jeho muže a čarodějnici najal. Zprávu obdržel obvyklým způsobem a podle zvyklostí také odpověděl. Přistoupil jak na čas, tak i na místo splnění úkolu.
Obrátil se a šel si ještě prohlédnout mrtvoly, které se svými lidmi zanechal mezi sloupy. Když se vrátil, byla čarodějnice se svou prací hotova. Krčila se pod podivnými znaky, jimiž pomalovala vchod do hrobky, a se vztyčenými pažemi se v neznámém jazyce modlila. Vůdce banditů si vzpomněl, že čarodějnice nepochází z Egypta, nýbrž že se svými kouzly i tajemnými amulety připutovala odkudsi z fénického pobřeží. Vzápětí stařena zmlkla. Namáhavě a s vrávoráním povstala. "Skončili jsme," zašeptala. "Přesně tak, matko!" Velitel bratrstva k ní zezadu rázně přistoupil, popadl ji za vlasy, škubnutím jí zvrátil hlavu a jediným bleskurychlým pohybem podřízl hrdlo…
PŘEČTENO: ano, 2x
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama