Družice odhalila zmizelé egyptské město

27. března 2008 v 10:26 | Martina |  ...ostatní objevy, zajímavosti atd.
Vykopávky provedené v první polovině roku 2007 potvrdily domněnky o existenci města, ležícího před 1600 lety 320 km na jih od Káhiry. Na toto místo poprvé upozornily družicové snímky.

Fotografie byly pořízeny v rámci projektu, který má za úkol zmapovat dosud neobjevená historická místa Egypta před tím, než budou zničena či zastavěna budovami. A není jich málo. Archeologové odhadují, že takových oblastí mohou být tisíce. Mnoho starověkých osad je stále skryto pod vrstvami písku či městskou zástavbou. Oblasti okolo hlavních měst, v nichž žijí miliony Egypťanů a která se stále rozrůstají, jsou zvláště cenné. Archeologové proto vložili do pátrání všechny dostupné prostředky, protože hrozí riziko, že zanedlouho budou údaje o životě starých Egypťanů navždy ztraceny.
Kdysi osídlená oblast, kterou se teď podařilo objevit, je archeologicky velice cenná. "Jde o největší město, které bylo nalezeno za pomoci družice," vysvětluje vedoucí projektu Sarah Parcak z University Alabamy v Birminghamu. Mince i nádoby, které byly objeveny na místě, by odborníkům měly potvrdit, že se zde nacházelo silné regionální centrum, jež udržovalo obchodní vztahy s Řeckem, Tureckem a Libyí. Během analýzy snímků byla určena poloha dalšího velkého města, které nejspíš existovalo kolem roku 600 př. n. l., a také klášterů z roku 400 n. l., informuje o tom People's Daily Online. Vůbec nejstarší budovy, které byly za pomoci družicových snímků dosud objeveny, jsou staré 5000 let.
 


Aktuální články

Reklama